Poznaj rodzaje i gatunki kawy oraz sposoby przygotowania

Aromatyczna kawa to rozkosz dla naszego podniebienia, ale też porządna dawka energii. Mnogość napojów kawowych dostępnych w kawiarni może przytłoczyć. Zwłaszcza jeśli świat kawy jest nam obcy. Latte, americano, flat white i wiele więcej. Bariści znają najlepsze tajniki przygotowania kawy, dzięki czemu zawsze możemy liczyć na najlepsze propozycje. Jak natomiast parzyć pyszną kawę w domu? Przekonajmy się!

Jakie są najpopularniejsze gatunki kawy? 

Arabica i robusta to najpopularniejsze gatunki kawy. Arabica uprawiana jest w takich krajach jak Brazylia, Kolumbia, Jawa czy Afryka Równikowa. To w tym miejscach gleba ma niskie pH. Ziarna arabiki są długie i płaskie. Kawa ta ma łagodny smak i słodki aromat. Wyczuwalne są również kwiatowe nuty. Najczęściej arabikę pije się w postaci naparów bez żadnych dodatków. Jeśli chodzi o robustę, ta uprawiana jest w Zachodniej Afryce, Wietnamie, Indonezji, Azji czy Brazylii. Cechuje się lekko kwaskowatym i gorzkim smakiem, więc świetnie komponuje się z dodatkami, np. słodkimi. Jeśli chodzi o zawartość kofeiny w ziarnach, robusta ma jej około czterokrotnie więcej niż arabica. 

trzy różne kawy

Stopień zmielenia kawy

Wyróżnia się cztery rodzaje zmielonej kawy:

  • bardzo drobną – kawa o konsystencji pudru, idealna do przygotowywania włoskiego espresso w ekspresach ciśnieniowych, 
  • drobną – kawa delikatna, bardzo przyjemna w dotyku. Tak zmielone ziarna świetnie sprawdzają się w kawiarce i aeropressie,
  • średnią – kawa o konsystencji piasku, doskonała do drippera,
  • grubą – kawa przypominająca sól. Tak zmielona nadaje się do french pressa.

Rodzaje kawy – najpopularniejsze sposoby przygotowania 

W kawiarniach, ale też domach można przygotowywać napoje kawowe w różnych odsłonach. Najpopularniejsze rodzaje opierają się na espresso, jednak nie wszystkie. Poznaj najbardziej znane sposoby parzenia kawy! 

Espresso

Idealny sposób na szybkie pobudzenie. Kawa espresso to napar przygotowany z drobno zmielonych ziaren kawy w specjalnym ekspresie. Nazwa tego napoju kawowego pochodzi od włoskiego słowa espressivo, czyli w dosłownym tłumaczeniu „wyrazisty”. Oddaje to dokładny smak i aromat tej kawy. Po czym poznać, że espresso zostało poprawnie zaparzone? Na powierzchni kawy powinna utworzyć się gęsta kremowo-orzechowa pianka. Po klasyczne espresso sięgamy najczęściej wtedy, kiedy potrzebujemy szybkiego pobudzenia i zastrzyku energii. Bardzo popularne jest także espresso doppio, czyli espresso o podwójnej mocy oraz ristretto. Przygotowanie kawy ristretto rożni się od espresso tym, że zawiera o połowę mniejszą porcję wody niż w przypadku tego klasycznego włoskiego naparu. Ristretto zawiera również mniej kofeiny ze względu na szybszą ekstrakcję kawy. 

Kawę serwuje się w małych, podgrzanych wcześniej filiżankach. Idealna porcja espresso to około 30 ml. Podawana jest zawsze z kieliszkiem wody. Dlaczego? Woda ma pomóc w przepłukaniu kubków smakowych, zanim spróbuje się aromatycznego napoju. Dzięki temu można delektować się pełnią aromatu kawy. 

Americano i lungo

Obie te kawy opierają się na espresso, jedyną różnicą w porównaniu z tym klasycznym włoskim naparem jest to, że americano i lungo zawierają więcej wody. Różni je natomiast objętość i sposób dodania wody. Americano przypomina czarną, polską kawę. Przygotowuje się je poprzez dodanie do espresso gorącej wody. Kawa ta jest serwowana w większym naczyniu ok. 150 ml. Zdarza się też, że podawana jest ona w kubku. Dobrze, aby naczynie było wykonane z grubszego materiału. Dzięki temu kawa dłużej zachowa swoje ciepło. Lungo natomiast to „przedłużone espresso”. Po osiągnięciu 25 ml naparu, nie przerywa się zaparzania – czeka się do osiągnięcia 110 ml. 

Cappuccino

Jedna z bardziej znanych i popularnych kaw. Jej głównymi składnikami są espresso i spienione mleko. Ta idealna puszysta pianka często oprószona jest sypką czekoladą lub cynamonem. Sekretem dobrego cappuccino jest idealnie spienione mleko. Dobrze przygotowane mleko jest lekko słodkie, a piana jest kremowa i pozbawiona widocznych pęcherzyków powietrza. Włosi przygotowują piankę na nie więcej niż 1 do 2 cm wysokości. Cappuccino podaje się w porcelanowej filiżance ze spodkiem.

Caffe latte

Caffe latte to łagodna i mocno mleczna kawa. Podawana jest zawsze w wysokich szklankach z grubego szkła. Idealnie komponuje się ze słodkimi syropami i kolorowymi posypkami. Caffe latte można spokojnie nazwać kawowym deserem. W tej kawie niezwykle ważna jest kolejność jej przygotowania. Jeśli pijemy kawę z syropem:

  • Najpierw wlewamy do szklanki syrop, 
  • Kolejnym krokiem jest dodanie espresso, 
  • Następnie dodajemy spienione, gorące mleko.

Do przygotowania pianki bardzo pomocny będzie spieniacz do mleka. Puszystą piankę możemy posypać kakao lub cynamonem. Do podania kawy niezbędne będą wysokie szklanki przeznaczone do latte. Pomieszczą one wszystkie składniki oraz bardzo ładnie je wyeksponują. Podkreślą całą strukturę napoju. Do latte podajemy również długą łyżeczkę, która ułatwi zjedzenie mlecznej pianki oraz wymieszanie syropu znajdującego się na dnie. 

Flat white 

Flat white to kolejna kawa z mlekiem. Jednak nie przygotowuje się jej tak jak cappuccino czy latte. Różnica polega na ilości espresso i dodaniu do niego mleka. Podwójne espresso zalewamy gorącym i lekko spienionym mlekiem. Czym flat white różni się to od innych mlecznych kaw? Tym, że nie ma tu aż tak wysokiej puszystej pianki. Jak sama nazwa mówi flat white w dosłownym tłumaczeniu to płaska biała. Oznacza to płaską białą piankę bez żadnych dodatków. W czym podawać flat white? Najlepiej w dużej filiżance lub kubku do kawy. Flat white samo w sobie nie należy do słodkich kaw, jeśli lubimy słodkie napoje, zdecydowanie przyda się tu cukier. 

Latte Macchiato 

Latte Macchiato to idealna propozycja dla miłośników kawy z mleczną pianką i dużą ilością mleka. Latte macchiato jest jedną bardziej z mlecznych kaw, ale nie znaczy to, że nie ma w sobie mocy. Bazą tego napoju jest espresso, które dodajemy do ciepłego mleka. Macchiato jest często mylone ze zwykłym latte. Warto jednak poznać tę różnicę. Przy caffe latte do espresso dodawane jest ciepłe spienione mleko, w przypadku latte macchiato kolejność jest troszkę inna:

  • Na dno szklanki wlewamy ciepłe spienione mleko,
  • Odczekujemy parę minut, aby mleko się ustabilizowało, 
  • Na sam koniec dodajemy espresso – wlewamy je powoli po ściankach. Jeśli nasze ruchy będą zbyt gwałtowne, mleko wymiesza się z kawą i nie powstaną trzy warstwy.

W taki sposób otrzymamy trzy bardzo ładne i efektowne warstwy  – na spodzie mleczna, pośrodku kawowa, a na górze puszysta pianka. Latte Macchiato można ozdobić cynamonem lub syropem w ulubionym smaku, tworząc estetyczny wzorek. 

Mocha

Mocha to słodsza i pełniejsza wersja kawy latte. Połączenie aromatycznej gorzkiej, mocnej kawy z gorącą i słodką czekoladą. W przeciwieństwie do caffe latte czy cappuccino, mokka nie zawiera puszystej i idealnie mlecznej pianki. Ma za to inne równie dobre dodatki takie, jak bita śmietana i kawową lub cytrynową posypkę, które dodaje się na górę napoju. Do szklanki wlewamy roztopioną w mleku czekoladę, a następnie espresso. Czekolada nie musi być mleczna, równie dobrze może być biała, a nawet gorzka. Delikatnie mieszamy całość i udekorujemy wybranymi dodatkami. 

Tę kawę możemy podawać również w wysokiej szklance z grubego szkła. Pojemność powinna wynosić 200 ml. Szklanka ładnie wyeksponuje wszystkie elementy tego słodkiego napoju. Puszysta bita śmietana i kolorowe wiórki dodadzą jej dodatkowego uroku. 

Irish coffee

Inaczej kawa po irlandzku. Charakteryzuje ją dodatek w postaci irlandzkiej whisky. Oczywiście są różne rodzaje tej kawy serwowane z innymi alkoholami. Najczęściej spotykane odmiany tej kawy to te z wódką, koniakiem, rumem i szkocką whisky. Najlepsza na chłodne dni, kiedy potrzebujemy się szybko rozgrzać. Przygotowanie tej kawy jest bardzo proste. Wystarczy połączyć espresso z whisky, brązowym cukrem i bitą śmietaną.  

Do serwowania kawy po irlandzku w kawiarniach najczęściej używa się specjalnie przeznaczonych szklanek – na wysokiej nóżce z uszkiem. Szklankę przed podaniem najlepiej podgrzać, wlewając do niej wrzątek. Warstwy kawy powinny być widoczne, nie mogą się ze sobą zmieszać. Irish coffee jest prawdziwa tylko wtedy, kiedy ciemna warstwa wyróżnia się od białej. Do kawy po irlandzku podajemy długą łyżeczkę, która ułatwi zjedzenie bitej śmietany i dokładne wymieszanie wszystkich składników.

Cafe frappé

Jaki typ kawy na upalne dni? Odpowiedź to – cafe frappé, czyli inaczej mówiąc, kawa mrożona. Potocznie zwana również kawą grecką. Poprzednie kawy opierały się na parzonym w ekspresie espresso. W tym wypadku wystarczy nam zwykła kawa rozpuszczalna. Parę łyżek rozpuszczalnej kawy zalej letnią wodą i mlekiem. Osoby lubiące słodkie napoje mogą dodać odrobinę cukru, który wzbogaci smak kawy. Całość wymieszaj za pomocą miksera lub użyj do tego shakera. Pozwoli to na uzyskanie delikatnej pianki, którą będzie można udekorować. Sprawdzą się tutaj kawałki czekolady, polewa lub kolorowa posypka. Do kawy dodaj jeszcze kostki lodu, aby była bardziej orzeźwiająca

W czym podawać cafe frappé? Najlepiej w wysokich szklankach z kolorowymi słomkami. Szklanki do tego napoju w przeciwieństwie do poprzednich kaw, nie muszą być wykonane z grubego szkła. Kawa podawana jest na zimno, więc nie musimy obawiać się o poparzenia. 

różne kawy na blacie w kawiarni

FAQ

Jakie są rodzaje kaw z ekspresu?

Rodzaje kaw, jakie najczęściej spotkamy w kawiarniach lub możemy przygotować je w domu to m.in. espresso, latte macchiato, cappuccino, americano, irish coffe czy cafe frappé. 

Jaki rodzaj kawy jest najmocniejszy? 

Najmocniejszym i najbardziej pobudzającym naparem jest klasyczne espresso. Warto sięgać po kawy na bazie robusty, która zawiera 4-krotnie więcej kofeiny od arabiki.  

Co jest mocniejsze espresso czy americano?

Americano to mocny rodzaj kawy, jednak słabszy od tradycyjnego espresso. Americano składa się z espresso i niewielkiej ilości wody. 

Jakie są rodzaje kaw mlecznych?

Jest ich wiele, najbardziej popularne to latte, cappuccino, flat white, mokka, macchiato oraz cafe frappé.

Oceń
Podziel się ze znajomymi: