Podsumowanie z automatycznymi ekspresami.

Automatyczne ekspresy są wyposażone we wbudowany młynek, co niejako gwarantuje świeżość zaparzanej kawy. Posiadają szereg różnych funkcji w zależności od modelu i najpierw musisz sobie odpowiedzieć na pytania, czego tak naprawdę potrzebujesz. Młynki mogą być ceramiczne (cichsze) i stalowe (trwalsze), oba mielą ziarna na pożądaną grubość.

Ekspresy automatyczne mają także funkcję regulacji mocy napoju. Aby kawa była dobra, należy używać świeżej wody dobrej jakości – najlepiej butelkowanej (ale nie mineralnej!), która przepływa przez wbudowany filtr. Termobloki podgrzewają wodę tylko w momencie jej przepływu, więc nie jest zużywana niepotrzebnie energia na utrzymanie pożądanej temperatury.

Modele automatyczne posiadają zazwyczaj możliwość ustawiania parametrów, takich jak: stopień mielenia ziaren, temperatura wody, moc (ilość mielonych ziaren) i objętość napoju. Niektóre mają także funkcję memo, czyli zapamiętują indywidualne preferencje. Proces czyszczenia i odkamieniania także jest zautomatyzowany, co znacznie ułatwia konserwację sprzętu.

Szybkość działania i spore możliwości to zalety dobrych ekspresów automatycznych, które doceniają zarówno regularni konsumenci, jak i firmy, gdyż te sprzęty często są stałym elementem wyposażenia biura. Za wady możemy uznać: wysoką cenę, duże rozmiary, oraz konieczność wykonywania codziennych i okresowych czynności konserwacyjnych.