Spis treści

Kwaśność a kwasowość kawy – czym jest acidity i dlaczego kawa jest kwaśna?

Data ostatniej aktualizacji: 14 sierpnia 2024
Autor: Krzysztof Nowaczyk
Kwaśność a kwasowość kawy – czym jest acidity i dlaczego kawa jest kwaśna
Spis treści

Zdarzyło Ci się kiedyś zaparzyć filiżankę kawy, wziąć pierwszy łyk i poczuć coś, co przypominało Ci smak dojrzałego, soczystego owocu? To właśnie kwasowość – jedno z najbardziej fascynujących, a zarazem najbardziej niezrozumiałych odczuć, jakie może dostarczyć nam kawa. Czym jest pożądany przez wielu smak kwasowy, dlaczego tak naprawdę kawa jest kwaśna i czym różni się kwaśność od kwasowości? W tym artykule postaramy się wyjaśnić te kwestie. Zapraszamy do lektury!

Czym jest kwasowość kawy (acidity)?

Od czego zależy kwasowość kawy? To pytanie może zadawać sobie wielu miłośników picia tego naparu. Pożądana kwasowość kawy, określana jako acidity, to termin, który, podobnie jak sour, może wprowadzać w zakłopotanie. Nie chodzi tu bowiem o nieprzyjemne, cierpkie odczucie, które czasem towarzyszy zbyt mocno zaparzonej lub zleżałej kawie. Kwasowość w kawie to coś znacznie bardziej subtelnego i pożądanego, co sprawia, że jej smak staje się bogatszy i bardziej złożony. Jest to jedna z podstawowych cech, na którą zwracają uwagę baristowie i koneserzy kawy, oceniając jej jakość.

Kawa nabiera kwasowości już na etapie wzrostu kawowca, a same ziarna kawy zawierają naturalne związki, np. kwas chlorogenowy. To on w dużej mierze odpowiada za owocowy posmak naparu. Poziom kwasowości kawy może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak konkretna odmiana kawy, moment jej zbioru, metoda obróbki, a nawet czas i temperatura wypalenia ziaren. Kawy palone jasno zazwyczaj charakteryzują się większą kwasowością, co przekłada się na świeży, owocowy profil smakowy i poziom odczuć smakowych finalnego produktu.

Kwaśność a kwasowość kawy – jakie są różnice?

Choć kwaśność i kwasowość kawy mogą brzmieć podobnie, to jednak opisują dwa różne aspekty. Kwasowość (acidity), to pozytywna cecha, która wzbogaca smak i aromat kawy, nadając jej przyjemnej świeżości i licznych nut owocowych. Z kolei kwaśność (sour), rozumiana jako nieprzyjemny, cierpki smak, często jest wynikiem błędów w procesie parzenia kawy lub zbyt niskiej jakości ziaren.

Sprawdź też:  Cappuccino a latte macchiato — Czym się różnią te kawy?
kwasowość kawy

Od czego zależy kwasowość kawy?

Kwasowość kawy to nie defekt, a jej naturalna cecha. Parametr wysokiej kwasowości dodaje charakteru i buduje głębię smaku naparu. Skąd się to bierze? Odczucie przyjemnej kwasowości w pierwszej kolejności pochodzi od rodzaju konkretnej kawy. Ziarna z różnych części świata, charakteryzują się odmiennym poziom kwasowości. Przykładowo kawa z Etiopii zachwyca swoimi nutami cytrusowymi, podczas gdy ziarna brazylijskie są łagodniejsze, co powoduje, że profil smakowy kawy jest całkowicie inny.

Kolejny ważny czynnik to moment zbioru kawy i proces jej obróbki. Niedojrzałe owoce mogą sprawić, że kawa będzie miała nieprzyjemnie kwaśny posmak. Z kolei sposób obróbki, zarówno na mokro, jak i sucho, wpływa na poziom kwasowości. Nie można również zapominać o poprawnym wypaleniu – ziarna jasno palone mają wyższą kwasowość niż wersje ciemne, które z kolei dodają kawie goryczki.

Sposób zaparzania kawy, a wpływ na jej kwaśny posmak

Dlaczego kawa jest kwaśna? Czynników, które na to wpływa, jest sporo, a jednym z nich jest czas parzenia. Krótka ekstrakcja kawy może uwydatnić kwaśność, ponieważ pierwsze substancje, które się podczas tego procesu uwalniają, to właśnie kwasy. Dłuższe parzenie pozwala na wydobycie innych walorów smakowych, mogących równoważyć powstały efekt. Metoda parzenia również odgrywa dużą rolę. Espresso z ekspresu ciśnieniowego ma zazwyczaj intensywniejszy smak i kwasowość niż kawa filtrowana. Właśnie dlatego, jeśli chcesz uzyskać łagodniejszy smak kawy, warto ją zaparzyć metodą przelewową.

Kwasowość kawy a jej rodzaj – jaka jest zależność?

Kawa z rodzaju Arabika jest znana z większej kwasowości niż odmiana Robusta. Drugi rodzaj ma mocniejszy, bardziej ziemisty smak z wyczuwalnie mniejszą kwasowością. Pojęcie kwasowości będzie uwarunkowane także od regionu, z którego pochodzą konkretne ziarna. Kawa z wysokich gór Ameryki Południowej będzie miała inny profil kwasowości niż ta uprawiana w Azji Południowo-Wschodniej.

Sprawdź też:  Kawa ristretto – jaka to kawa? Dowiedz się, jak przyrządzać porcję ristretto!

Kwasowość kawy to zdecydowanie nie jest wada, a zaleta, która wzbogaca smak i sprawia, że picie tego napoju staje się prawdziwym doznaniem. Pamiętaj, że kontrolując sposób parzenia i wybierając odpowiedni rodzaj kawy, możesz dopasować poziom kwasowości do swoich preferencji. Niezależnie od tego, czy będzie to kawa pełna owocowych nut, czy wersja delikatniejsza z subtelnym poziomem kwasowości i słodyczy. Rytuał picia kawy to coś, co dla wielu ludzi jest nieodzownym elementem dnia codziennego. Eksperymentuj, sprawdzaj, jaka kawa najbardziej przypadnie Ci do gustu i ciesz się każdą kolejną filiżanką dobrej, zmielonej i zaparzonej kawy.

FAQ

Czym jest kwasowość kawy?

Kwasowość jest naturalnym składnikiem ziaren kawowca, która dodaje walorów smakowych kawy. Dzięki niej powstały napar jest pobudzający, świeży i bogaty w liczne owocowe luty.

Dlaczego kwaśna kawa powoduje nieprzyjemny smak?

Nie ulega wątpliwości, że kwasowość wzbogaca smak kawy, wzbogacając ją o dodatkowy bukiet smaków. Z kolei kwaśność kawy niweluje ten efekt, powodując, że napar jest cierpki, ściągający, przez co ciężko się go pije.

Kwaśny smak kawy? Co ma na to wpływ?

Kwaśne odczucie kawy powodowane jest m.in. przez niskiej jakości kawy, a konkretnie defekty ziaren. Smak kwaśny powstaje także gdy kawa zjełczała lub też została w niewłaściwy sposób zaparzona.

Źródła:

https://darvea.pl/blog/kwasnosc-a-kwasowosc-kawy-wyjasniamy-dlaczego-kawa-jest-kwasna-n174

Średnia ocen 5/5 - Liczba głosów: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *