Kawa Latte macchiato — Przepis, jak zrobić ją w domu

Lubisz parzyć kawę? Głęboki smak i aromat – podobnie jak każdy miłośnik kawy, prawdopodobnie właśnie tego od niej oczekujesz. Latte macchiato to jeden z najpopularniejszych rodzajów kawy, który zachwyca nie tylko swoimi walorami smakowymi, lecz także pięknym wyglądem. Wiele osób zakłada również, iż kawa latte i kawa latte macchiato to w gruncie rzeczy to samo. W niniejszym artykule wyprowadzamy z błędu, a także przedstawiamy świetny przepis, dzięki któremu dowiesz się, jak zrobić wyśmienite latte macchiato w warunkach domowych.

Czym jest kawa latte macchiato?

Jest to kawowy napój, który ma trzy warstwy, a naczyniem, w którym się go przygotowuje, jest przezroczysta szklanka. W latte macchiato znajdziemy przede wszystkim espresso oraz mleko, a także mleczną piankę. To właśnie one składają się na trzy warstwy, które podziwiać można dzięki szklanym ściankom naczynia. Dolną warstwę stanowi mleko, a następną częścią jest kawa. Przykrywa je pyszna, gęsta pianka z mleka.

kobieta robi latte macchiato w domu

Aby uzyskać taki efekt, do uprzednio spienionego mleka wlewa się kawę. Do latte macchiato nierzadko dodaje się również rozmaite składniki, takie jak kawowy syrop czy przyprawy, którymi można je posypać.

Czym różni się kawa latte macchiato od zwykłego latte?

Okazuje się, że wiele osób sądzi, iż latte oraz latte macchiato stanowią ten sam rodzaj kawy. Jest to teza błędna. Istnieją między nimi pewne podobieństwa, takie jak użycie espresso jako bazy. Obydwa napoje, jak sama ich nazwa wskazuje („latte” to w języku włoskim mleko), wykorzystują również gorące mleko. 

W przygotowaniu latte macchiato stosuje się jednak mniej mleka względem objętości całego napoju, niż jest to w przypadku caffè latte. Można stwierdzić zatem, iż jest to kawa nieco mocniejsza, i intensywniejsza w smaku. Najbardziej znaczącą różnicę stanowi chyba jednak prezencja obydwu napoi. Jak już wspominaliśmy, na latte macchiato składają się trzy kusząco wyglądające warstwy. W przypadku latte warstwy są dwie. Spodnią warstwę tworzy kawa zmieszana z mlekiem, natomiast górną mleczna pianka.

mężczyzna pije kawe latte macchiato

Przepis na łatwe latte macchiato. Proporcje są ważne! Jak zrobić i czego użyć?

Dzięki poniżej przedstawionemu przepisowi możesz w łatwy sposób przygotować przepyszne latte macchiato. Wystarczy tylko trzymać się naszych wskazówek, a nie sprawi to większego problemu.

Potrzebne składniki:

  • kawa potrzebna do zaparzenia dwóch intensywnych espresso, czyli ok. 15 g,
  • mleko w liczbie 175 ml,
  • wybrane dodatki, przykładowo syrop do kawy, drobno starta czekolada, czy cynamon

Przygotowanie:

  1. W przypadku, gdy do przygotowania kawy stosujesz syrop, należy wlać go na dno naczynia.
  2. Następnie podgrzewamy mleko. Ma to być gorące mleko, ale nie należy go zagotowywać.
  3. W międzyczasie przygotowujemy ulubione espresso. Do jego przygotowania możesz wykorzystać ekspres do kawy, bądź kawiarkę.
  4. Podgrzane mleko należy spienić. Pozostawiamy je na moment, aby piana i mleko oddzieliły się od siebie.
  5. Pianę z mlekiem przelewamy do szklanki.
  6. Następnie do szklanki wlewamy espresso. Warto wlewać je po ściance szklanki, pomóc nam w tym może również łyżka.
  7. Warstwę pianki można „splamić” wybranym dodatkiem, takim jak cynamon.
  8. W tym momencie pozostaje już tylko zacząć cieszyć się pysznym smakiem przygotowanej kawy.

FAQ

  • Jaka jest różnica między latte a latte macchiato?

Różnica polega na ilości warstw. Kawa latte macchiato ma trzy warstwy, którymi są kolejno spienione mleko, warstwa kawy, a także mleczna pianka na wierzchu. Kawa latte to z kolei kawa z mlekiem przykryta delikatną warstwą piany.

  • Czym posypać latte macchiato?

Do posypania latte macchiato z wierzchu wykorzystać można kakao, cynamon (bądź inną przyprawę korzenną, taką jak kardamon), czy też wlać do niej wybrany syrop kawowy.

  • Co to znaczy latte macchiato?

Latte macchiato to kawowo-mleczny napój. „Latte” po włosku znaczy mleko, natomiast „macchiato” w tym samym języku to zabrudzony, poplamiony. Całą nazwę przetłumaczyć można zatem jako zabrudzone mleko – w tym przypadku kawą.

Oceń
Podziel się ze znajomymi: