Jaki ekspres do kawy? Wymiary urządzeń do parzenia kawy

Kawa to napój, bez którego wielu z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie produktywnego dnia. Latte, cappuccino, espresso… możliwych do wyboru napojów kawowych jest naprawdę wiele. W związku z tym warto jest wyposażyć się w urządzenie, które sprawi, że z przyjemnością będziesz zaparzać w nim każdą kawę. Nierzadko nie dysponujemy również ogromną przestrzenią w kuchni, w związku z czym wymiar ekspresu, który chcemy wybrać, również ma znaczenie, o czym wspominamy w niniejszym artykule.

Jaki ekspres do kawy sprawdzi się najlepiej w niewielkiej kuchni? Wolnostojący? A może z wbudowanym młynkiem?

Każdy miłośnik kofeiny prędzej czy później docenia urządzenie, jakim jest ekspres do kawy. Wymiary takiego sprzętu zdecydowanie mają znaczenie, gdy chcemy dobrać ekspres do niewielkich gabarytów kuchni. Porównując wymiary ekspresów do kawy, dobrze jest sprawdzać jego wysokość, szerokość, a także głębokość, by idealnie pasowało do zabudowy w kuchni. Można zwrócić uwagę również na to, jak pojemny jest dzbanek czy pojemnik na kawę.

Należy jednak zwracać również uwagę na funkcje poszczególnych sprzętów, które mogą wydawać się bardzo ciekawe. Niestety, zazwyczaj im więcej funkcji ma dany ekspres, tym większe są jego wymiary. Ekspres wyposażony w rozmaite elementy, m.in. wyświetlacz, pojemnik na mleko, czy młynek do zmielenia ziaren, często przygotowuje kawę na bardzo wiele sposobów, jednak może być znacznie większy gabarytowo, niż jego podstawowy odpowiednik.

ekspres do kawy

Czym są ekspresy kolbowe do parzenia kawy?

Kolbowy ekspres do kawy to zazwyczaj urządzenie, które wyposażone jest w zbiornik na wodę oraz kolbę, do której wsypuje się zmieloną uprzednio kawę. Nierzadko do wyposażenia ekspresów kolbowych należy również dysza, dzięki której można spieniać mleko.  Ekspres pobiera wodę ze zbiornika, aby ją podgrzewać, a następnie przelewa ją przez kolbę z kawą, która ląduje w podstawionym uprzednio naczyniu, takim jak filiżanka.

Można zatem powiedzieć, że ekspres kolbowy to jednocześnie też ekspres ciśnieniowy. Kawa parzy się w nim stosunkowo szybko, ale taki ekspres wymaga od użytkownika wykonania kilku niezbędnych kroków. Ekspresy kolbowe to chyba najpopularniejszy wybór wśród baristów, którzy bardzo dobrze wiedzą, jak taki ekspres obsługiwać, aby uzyskany przy jego pomocy kawowy napar był niezwykle aromatyczny i rewelacyjny w smaku. Jest to zatem świetna propozycja dla osób, które lubią sam proces parzenia kawy. Mówi się, że im większe ciśnienie, tym intensywniejszy aromat uzyskanej kawy, dobrze jest zatem stawiać na ekspres wykorzystujący ciśnienie rzędu 19 barów.

Zależnie od modelu, mogą to być ekspresy większe, lub mniejsze pod względem gabarytów. Niestety, wraz z wielkością często maleje ciśnienie, w związku z czym jeśli zależy ci na jak najmniejszej wielkości, ekspres prawdopodobnie nie będzie zbyt mocny.

Ekspres przelewowy

Ekspres przelewowy działa w bardzo prosty sposób. Urządzenie ma zbiornik na wodę, którą podgrzewa, i przelewa przez pojemnik z filtrem. Do pojemnika z filtrem wsypuje się uprzednio zmielone ziarno kawy, a grubość mielenia warto dostosowywać do swoich preferencji. Ekspres przelewowy działa na podobnej zasadzie, co parzenie kawy metodą alternatywną, taką jak drip. Uzyskana dzięki niej kawa jest zatem bardzo aromatyczna. Taki ekspres umożliwia przygotowanie kawy niemalże jak z profesjonalnego ekspresu.

Jeśli do szczęścia potrzebna jest ci jednak regulacja poszczególnych parametrów, możesz być zawiedziony ekspresem przelewowym. Tego rodzaju urządzenia oferują zwykle zaparzenie jednego tylko rodzaju kawy. Do kosztów eksploatacji takiego ekspresu należy doliczyć cenę filtrów wymiennych. Są to za to urządzenia niedrogie, i zwykle nie zajmują zbyt dużo miejsca, w związku z czym mogą świetnie nadawać się do niewielkiej kuchni.

profesjonalny ekspres w kawiarni

Automatyczny ekspres do kawy – jaki wybrać? Nivona, a może Jura Ena?

Kolejnym godnym uwagi urządzeniem jest automatyczny ekspres do kawy. Przy jego pomocy zwykle można przygotować bardzo wiele rodzajów napojów. Jest to także urządzenie proste w obsłudze. Podobnie jak ekspres kolbowy, należy do grupy ekspresów ciśnieniowych. Do wyposażenia takiego ekspresu bardzo często należy młynek do mielenia kawy. Automatyczne ekspresy do kawy należą do grupy urządzeń ciśnieniowych. Często oferują wiele różnorodnych trybów parzenia kawy, co sprawia, że jakość przyrządzanego napoju będzie podobna do tego, przyrządzanego z zaawansowanego urządzenia. Wielu producentów nie omieszkało wbudować także funkcji spieniania mleka.

Obsługuje się je bardzo prosto, poprzez przyciski na urządzeniu. Aby ekspres mógł działać prawidłowo, należy uzupełniać w nim kawę i wodę. Wyświetlacz ekspresu często informuje również o tym, iż trzeba opróżnić pojemnik na fusy. Niektóre z nich można obsługiwać także poprzez aplikację w telefonie, czego przykładem może być Nivona Cafe Romantica 660.

Ciekawą propozycję takiego urządzenia stanowi ekspres Jura Ena 8, który, jak na ilość dostępnych funkcji, nie jest zbyt wielki gabarytowo. Większość ekspresów automatycznych umożliwia jednak parzenie dwóch kaw naraz, i takie modele są zwykle znacznie większe. Mogą zatem stanowić niezbyt odpowiednie uzupełnienie kompaktowej kuchni.

Urządzenie o kompaktowym wymiarze od Krups? Czym jest ekspres kapsułkowy?

Ekspres kapsułkowy to chyba najbardziej kompaktowa propozycja wśród wszystkich wymienionych. Większość z nich charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, a także eleganckim, przyjemnym dla oka wyglądem. Ponadto, są to urządzenia niedrogie. Zależnie od tego, czy pijesz z rana mocno mleczny napój, na którym widoczna jest gęsta pianka, czy preferujesz mocną kawę, dobierasz do niego kapsułki, które idealnie sprostają twoim gustom. Niestety, jako że samo urządzenie jest zwykle stosunkowo tanie, to właśnie wkłady zwane kapsułkami wymagają od nas większych wydatków. Ekspresy kapsułkowe są za to niezwykle proste w obsłudze. Zwykle wystarczy jedynie uzupełniać w nich wodę, wymieniać kapsułki, podstawiać wybrane naczynie, takie jak szklanka, wcisnąć odpowiedni przycisk, i kawa robi się sama. Jedna kapsułka pozwala nam na przygotowanie jednej kawy. Przykładem takiego urządzenia jest ekspres Krups.

Ze względu na niewielkie gabaryty, tego rodzaju ekspres można umieścić właściwie w dowolnej kuchni, a nierzadko może stanowić też element wystroju. Jeśli zatem potrzebny ci niewielki ekspres do kawy, rozmiary ekspresów kolbowych mogą sprostać twoim wymaganiom. Jest to także urządzenie, które nie wymaga od użytkownika zbyt wielkiego wkładu pracy, zatem może to być ciekawa propozycja.

FAQ

Jaki ekspres do kawy dla jednej osoby?

W przypadku, gdy chcemy parzyć kawę dla jednej osoby, wystarczający powinien być ekspres automatyczny bądź ciśnieniowy, w których jest możliwość przygotowania zwykle 1-2 porcje kawy jednocześnie.

Jaki mały ekspres do kawy?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli małych ekspresów do kawy. Ciekawą propozycję może stanowić ekspres na kapsułki, przykładowo Krups Nescafe Dolce Gusto Piccolo XS KP1A08.

Jaki ekspres do kawy do małej kuchni?

W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami małej kuchni, dobrze jest stawiać na kompaktowy ekspres do kawy, który idealnie pomieści nasz kuchenny blat, jednocześnie pozostawiając przestrzeń na inne potrzebne sprzęty.

Oceń
Podziel się ze znajomymi: