Jak odkamieniać ekspres do kawy? Skuteczne sposoby

Trudno wyobrazić sobie poranek bez dobrej kawy, która od razu postawi nas na nogi. Co jednak jeśli nasz ulubiony napój zaczyna smakować zupełnie inaczej, a ekspres zaczyna poważnie szwankować? To główne oznaki tego, że w urządzeniu znalazły się pierwsze ślady kamienia. Jak poradzić sobie w tej sytuacji? Czym odkamienić ekspres? 

Nieregularne czyszczenie ekspresu i stosowanie nieodpowiednich środków czyszczących – czym może się zakończyć?

Systematyczne odkamienianie ekspresu zalecają wszyscy producenci. Niezależnie od tego, czy posiadasz model ciśnieniowy, czy kapsułkowy, należy dbać o dobry stan sprzętu. Pamiętaj o tym, że to, czy ekspres wyposażony jest w filtr, czy też sami musimy dbać o wlewanie przefiltrowanej wody, nie ma w zasadzie znaczenia. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku, kamień po danym czasie będzie osadzał się na poszczególnych elementach urządzenia i tym samym psuć smak zaparzonej kawy. 

kobieta dba o swój ekspres do kawy

Wiele modeli ekspresów ma wbudowany automatyczny program, który oczyszcza urządzenie z zalegającego w nim osadu. Jeśli posiadamy sprzęt, o który musimy zatroszczyć się sami, najlepiej podjąć pierwsze kroki, kiedy tylko zauważymy, że coś jest nie tak. Zakamieniony ekspres pracuje nieekonomicznie i głośno. Co więcej, zabrudzone urządzenie pobiera więcej wody, a także uniemożliwia poprawne spienianie mleka. Kamień w obwodach i innych elementach ekspresu wpływa również na smak i aromat kawy. Powoduje to, że staje się ona kwaśna i nie zachęca do picia. 

Prawidłowa konserwacja ekspresu przeciwdziała skutkom powstawania osadu. Należy więc pilnować regularnego mycia urządzenia – jego wszystkich części, w tym dyszy, tacki – aby z biegiem czasu wciąż działało sprawnie. Co więcej, już przed pierwszym uruchomieniem sprzętu należy zajrzeć do instrukcji obsługi, aby sprawdzić, jak dbać o ekspres. W innym wypadku wszelkie uszkodzenia mogą nie podlegać gwarancji.  

Czym odkamieniać ekspres do kawy? Jakich środków odkamieniających warto używać? 

W internecie możemy znaleźć wiele porad, mówiących o tym, jak odkamieniać ekspres. Do tego zadania możemy używać specjalistycznych i przeznaczonych do tego środków lub domowych metod. Producenci sugerują, aby sięgać po dedykowane środki, takie jak płyn lub kapsułka (tabletka) odkamieniająca. 

Co więcej, używajmy preparatów przeznaczonych do konkretnych modeli i rodzajów urządzeń. Inne rozwiązania będą dobre dla ekspresu ciśnieniowego, a jeszcze inne dla kapsułkowego. Pamiętajmy także, aby do odkamieniania urządzenia wybierać środki bezpieczne nie tylko dla sprzętu, lecz także środowiska i użytkownika. 

Domowe metody opierają się zwykle na użyciu octu, sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Niezależnie od wybranej metody, za pomocą której będziemy chcieli wyczyścić nasz ekspres, pamiętajmy, aby było to zgodne z zaleceniami producenta. W innym wypadku możemy spowodować wiele szkód. 

Domowe sposoby na odkamienianie ekspresu do kawy – czym odkamienić ekspres?

Domowe sposoby na odkamienianie ekspresu są bardzo popularne. W sieci znajdziemy mnóstwo instrukcji, jak się do tego zabrać. Nie każdy producent zaleca jednak stosowanie takich metod. Gdy dojdzie do awarii, niestety użytkownik może stracić prawo do gwarancji, a skutki powstałych szkód będzie musiał sfinansować z własnej kieszeni. 

Odpowiednio przeprowadzona konserwacja domowymi sposobami nie musi się jednak wiązać z usterkami. Dowiedz się, jak wykonać odkamienianie ekspresu octem, sodą oczyszczoną czy kwaskiem cytrynowym. 

Ocet i kwasek cytrynowy – niezawodne sposoby 

Ocet ceniony jest jako środek czyszczący o wielu zastosowaniach. Pomaga usuwać plamy z ubrań, a także skutecznie walczy z pleśnią. W tym przypadku ocet zwalczy zalegający osad w maszynie. Jak usunąć kamień za pomocą octu? 

  • Na początku wyczyść tackę ociekową i pojemnik na fusy,
  • Wyczyść filtr i pojemnik na kawę 
  • Przepłucz te elementy chłodną wodą, 
  • Ocet miesza się z wodą zwykle w stosunku 1:2. W przypadku ekspresu również zastosuj taką proporcję, 
  • Powstały roztwór wlej do pojemnika na kawę, 
  • Uruchom ekspres, 
  • Włącz zaparzanie, 
  • Odczekaj 15 minut,
  • Na koniec pozbądź się mieszaniny i przepłucz ekspres. Wlej do urządzenia wodę i uruchom przygotowanie kawy jeszcze raz. Wykonaj tę czynność dwa razy i pamiętaj o pozostawieniu jej na 15 minut. Następnie wyczyść dokładnie pojemnik i gotowe.

Expres do kawy – jakie znaczenie dla jego sprawnego działania ma kwasek cytrynowy?  

Kwasek cytrynowy jest powszechnie znany jako naturalny środek do czyszczenia i odkamieniania. Aby wykorzystać go do usunięcia osadu z ekspresu należy zrobić nic innego, jak tylko dodać dwie łyżeczki sypkiego kwasku do wody i uruchomić ekspres. Po procesie odkamieniania należy porządnie umyć całą maszynę. Bez tego aromat i smak kawy pozostanie cytrynowy. 

Zarówno odkamienianie za pomocą octu, jak i kwasku ma jedną wadę – czynność staje się czasochłonna. Nie oznacza to jednak, że takie metody nie są skuteczne. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość i skorzystać z tych sposób. Przekonaj się o sile naturalnych preparatów. 

Domowy odkamieniacz? Soda oczyszczona

Jeśli cenisz skuteczność naturalnych sposobów w walce z zabrudzeniami i kamieniem, powinieneś przetestować również sodę oczyszczoną. Wykazuje ona duży stopień efektywności podczas przetykania rur, czy innych ciężkich zadań. Jeżeli już od jakiegoś czasu czujesz, że ekspres wpływa na smak kawy, postaw na sodę! 

W przypadku odkamieniania ekspresu do kawy należy wykonać roztwór: ¼ szklanki sody oczyszczonej + 1 l wody. Tak przygotowaną miksturę wlewa się do zbiorniczka z wodą w ekspresie i przepuszcza przez maszynę. Po wykonaniu tej czynności pamiętajmy o wypłukaniu całego ekspresu ciepłą wodą kilkakrotnie. Pozbędziemy się tym samym resztek sody, kamienia i kawy. 

mężczyzna odkamienia ekspres do kawy sodą oczyszczoną

Jak prawidłowo odkamienić ekspres? 

Pamiętajmy, że inaczej odkamienia się ekspres, który ma tryb samoczyszczenia, a inna metoda działa przy ekspresie kolbowym. Poniżej znajduje się instrukcja do odkamieniania ekspresu kolbowego. 

  • Wyciągnij pojemnik z wodą i przemyj go,
  • Do pojemnika wlej czystą wodę i dodaj preparat odkamieniający,
  • Poczekaj, aż preparat rozpuści się w wodzie i następnie umieść go w ekspresie,
  • Włącz ekspres tak jak do przyrządzenia kawy, 
  • Poczekaj, aż kolba będzie odpowiednio rozgrzana, 
  • Postępuj tak jak podczas przygotowania kawy, tyle że bez kawy w kolbie,
  • Przez kolbę przepłynie odkamieniacz, 
  • Po zakończeniu programu odczekaj chwilę i ponów czynność,
  • Powtarzaj czynność, aż zbiornik na wodę z odkamieniaczem pozostanie pusty,
  • Kiedy płyn się skończy, wymień go na czystą wodę,
  • Przepłucz ekspres dwa razy ciepłą wodą.

Odkamienianie ekspresu na kapsułki przebiega w podobny sposób. Najczęściej ten rodzaj urządzeń ma zaprogramowany tryb samoczyszczenia. Użytkownicy takich ekspresów nie muszą się więc szczególnie martwić o ich systematyczne odkamienianie na własną rękę. W ich przypadku głównie chodzi o symulację procesu parzenia kawy.

Jak często trzeba odkamieniać ekspres do kawy?

Średnio przyjmuje się, że odkamienianie ekspresu powinno się wykonać po zaparzeniu około 200-300 kaw. Jednak najczęściej mało który użytkownik liczy, ile kaw już zrobił. Dlatego też, jeśli założymy, że parzysz około 2 kaw dziennie, odkamienianie powinieneś przeprowadzać co około 3-4 miesiące. 

Im więcej kaw parzymy, tym częściej powinniśmy pomyśleć o odkamienianiu. Wszystko to po to, aby dłużej cieszyć się smacznym i aromatycznym napojem bez obaw, że nasz ekspres zaczyna działać źle, a poranna kawa nie smakuje tak dobrze jak wcześniej. 

Nowe modele ekspresów takie jak Tassimo same przypomną, kiedy należy przepłukać urządzenie, aby pozbyć się kamienia i resztek czy ziaren kawy. Warto robić to regularnie dzięki czemu żywotność sprzętu będzie dłuższa. 

Ekspres do kawy – konserwacja

Konserwacja polega na regularnym odkamienianiu i wymianie filtra wody. Systematyczne przeprowadzanie tych czynności pozwoli zachować prawidłowe działanie ekspresu oraz wydłużyć jego żywotność. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się bogatym smakiem i aromatem kawy każdego dnia. Do konserwacji ekspresu używa się specjalnie do tego przeznaczonych środków czystości i preparatów do dezynfekcji. Usuwanie resztek kawy i mleka oraz nadmiaru kamienia to bardzo ważny zabieg.

Należy również pamiętać o tym, że jeśli ekspres używany jest bardzo często, np. w kawiarni czy restauracji, powinien on być dokładnie czyszczony każdego dnia. Elementy, takie jak tacki, przewody czy pojemnik na fusy sprzątane regularnie, pozwolą cieszyć się sprawnym ekspresem przez bardzo długi czas. 

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia?

Powstawanie kamienia powoduje, że ekspres traci na wydajności. Możliwe jest jednak zatrzymanie tego procesu do minimum. Powstawanie osadu, który niszczy poszczególne elementy, można zminimalizować. Co w takim razie można zrobić?

W domu starajmy się używać zawsze przefiltrowanej wody. Dzbanek filtrujący zawiera wkłady, które zmiękczają wodę z kranu oraz usuwają większość zanieczyszczeń, a także minerały, które są odpowiedzialne za powstawanie kamienia. Możemy skorzystać z przenośnych dzbanków, które filtrują wodę lub rozważyć instalacje filtra podzlewowego. Takie rozwiązanie pozwoli na korzystanie z wody o mniejszej zawartości minerałów, które tworzą kamień i osad. Innym rozwiązaniem są tzw. zmiękczacze wody. Działają one na podobnej zasadzie co filtry. 

Takie rozwiązania to dodatek do regularnego odkamieniania ekspresu do kawy. Zmniejszy to ryzyko powstawania osadów i kamienia. Jednak w dalszym ciągu musimy pamiętać, że odkamienianie i czyszczenie ekspresu pomogą nam utrzymać dłużej jego żywotność. 

Dbając o czystość ekspresu do kawy, dbasz o najlepszy smak swojej kawy  

Twarda woda, osad i kamień powodują, że urządzenia przestają działać poprawnie, a kawa traci na jakości. Wybranie odpowiedniego sposobu czyszczenia ekspresu za pomocą specjalnych środków lub domowych metod, wydłuży jego pracę i ochroni przed ewentualną wymianą urządzenia. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się dobrą kawą znacznie dłużej. 

Chcesz cieszyć się smaczną i aromatyczną kawą każdego dnia? Dbaj o swój ekspres do kawy. Dzięki temu zaoszczędzisz na wymianie sprzętu na nowy, a do tego nie będziesz musiał mierzyć się z kubkiem kwaśnego i niesmacznego napoju! 

FAQ

  • Jak odkamienić ekspres do kawy domowym sposobem? 

Ekspres do kawy można wyczyść za pomocą: roztworu ¼ szklanki sody oczyszczonej z 1 l wody; mieszaniną octu i wody w proporcji 1:2; lub 2 łyżeczkami kwasku cytrynowego. Każdą z mieszanin umieszcza się w pojemniku na wodę i uruchamia urządzenie. Następnie ekspres trzeba dokładnie umyć.

  • Jak odkamienić ekspres do kawy przelewowy?

Przelewowy ekspres do kawy można odkamienić za pomocą specjalnych środków odkamieniających w postaci płynu lub kapsułek. Drugi sposób to skorzystanie z domowych metod. Wystarczy wykonać roztwór z ¼ szklanki sody oczyszczonej i 1 l wody; mieszaninę octu i wody w proporcji 1:2 lub wybrać 2 łyżeczki kwasku cytrynowego. Tak przygotowane mieszaniny przepuszcza się przez ekspres, a następnie dokładnie myje się go ciepłą wodą i detergentem.

  • Jak wyczyścić ekspres do kawy? 

Do skutecznego czyszczenia ekspresu najlepiej sprawdzają się specjalne detergenty, np. płyny i tabletki. Są one polecane przez wielu producentów urządzeń. Można również sięgnąć po domowe sposoby. Woda z octem zmieszana w proporcji 2:1 świetnie poradzi sobie z czyszczeniem przewodów, pojemników i tacki ociekowej. 

  • Co ile odkamieniać ekspres do kawy? 

Nowsze modele ekspresów same informują o tym, kiedy należy je odkamienić. Starsze urządzenia najlepiej czyścić z osadu co 200-300 kaw. Jeśli pijesz ok. 2 kaw dziennie, będzie to co 3-4 miesiące. 

Oceń
Podziel się ze znajomymi: