Kawa waniliowa – Jak ją przygotować?

Data ostatniej aktualizacji: 10 grudzień 2024
Autor: Krzysztof Nowaczyk
Filiżanka waniliowej kawy udekorowanej bitą śmietaną i polana karmelem. Na filiżance spoczywa laska wanilii, a całość podana jest na talerzyku z rozsypanymi ziarnami kawy w tle.
Spis treści

Kawy smakowe są coraz popularniejsze, a do najbardziej znanych należy waniliowa kawa. Połączenie intensywnego smaku kawy z ulubionym aromatem jest zdecydowanie czymś wyjątkowo przyjemnym. Wanilia jako przyprawa uzyskiwana jest z kwiatów wanilii i posiada charakterystyczny słodki smak. W tym artykule prezentujemy kilka pomysłów na kawę z dodatkiem tego składnika.

Kawa waniliowa – pyszny wariant znanego napoju

Różnorodne kawy smakowe zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego – każdy miłośnik kawy ma również owoc czy przyprawę, którą lubi najbardziej, a połączenie delikatnego aromatu tego produktu z ulubionym napojem może naprawdę ubogacić przeżycia smakowe. Zdecydowanie najpopularniejszą metodą przygotowania kawy smakowej jest dodanie syropów smakowych różnego rodzaju. Na rynku mamy syropy waniliowe, karmelowe, toffi, czekoladowe, piernikowe i wiele innych.

Syropy jednak są najpowszechniejszą i najtańszą opcją nadania kawie konkretnego charakteru. Warto jednak wybrać się na małe kawowe poszukiwania i spróbować innych, może nieco droższych i wymagających większego nakładu pracy, ale ciekawszych sposobów wykonania kawy smakowej.

Cukier, ekstrakt czy laska wanilii – co najlepiej odda wyjątkowy słodki smak?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, wanilię uzyskuje się z rośliny o tej samej nazwie. W sklepach możemy znaleźć dwa produkty służące do nadania waniliowego aromatu. Pierwszy z nich to cukier wanilinowy. Właśnie – wanilinowy, a nie waniliowy. Wanilina to substancja, która jest wytwarzana w torebkach nasiennych kwiatów wanilii, które są poddawane procesom suszenia i fermentacji (czyli tzw. lasek wanilii).

To właśnie z waniliny wanilia bierze swój charakterystyczny smak. Substancję tę da się jednak uzyskać sztucznie, i to właśnie przy użyciu syntetycznej waniliny produkowany jest cukier wanilinowy. Cukier waniliowy również istnieje i w jego produkcji bierze już udział laska wanilii. Ten produkt jest jednak rzadziej spotykany i droższy.

Filiżanka latte z kremową pianką udekorowaną artystycznym wzorem w kształcie liścia, posypana cynamonem. W tle widoczne laski cynamonu i delikatnie rozproszone ziarna kawy na jasnym tle.

Następne źródło waniliowego smaku to ekstrakt. Tradycyjnie wykonuje się go, zalewając laski wanilii mocnym alkoholem i pozostawiając na określony czas. Dzięki temu powstaje płyn o bardzo skoncentrowanym i mocnym smaku. Niestety w ekstraktach na sklepowej półce również może być obecna syntetyczne wanilina.

Warto przed zakupem dokładnie zapoznać się ze składem i procesem wytwórczym danego producenta. Najlepszym jednak, choć najdroższym i wymagającym trochę pracy rozwiązaniem, jest zakup lasek wanilii. To one zapewnią najpełniejszy aromat i smak tej wyjątkowej rośliny i sprawią, że kawa będzie miała naprawdę niesamowity smak.

Jak zrobić waniliowe latte czy espresso? Przepisy na kawowy napój

Przygotowanie kawy waniliowej przy użyciu cukru wanilinowego lub cukru waniliowego jest banalnie proste – wystarczy przygotować swoją ulubioną kawę, a następnie zamiast zwykłego cukru dodać do niego odrobinę specjalnego wyrobu. Dla osób nielubiących słodzić może być to problem, ponieważ cukier wanilinowy lub waniliowy w przeważającej części składa się z cukru, któremu po prostu nadano aromat wanilii. Osoby nielubiące cukru w kawie powinny spróbować alternatyw.

Dobrą opcją jest dodanie do kawy ekstraktu waniliowego. Płyn ten ma mocny smak, więc jedna łyżeczka wystarczy. Mała czarna może niezbyt dobrze komponować się z wanilią, jednak po dodaniu mleka połączenie powinno być idealne.

Mleko ostatecznie pomoże przygotować najpełniejszą wersję waniliowej kawy przy użyciu laski wanilii. W tym celu rozkrój laskę (ale nie przekraj jej całkowicie na pół) i wrzuć ją do garnka wypełnionego mlekiem (dobre proporcje to jedna laska na 500 ml mleka). Następnie gotuj je i nie doprowadzaj do wrzenia. Potem odstaw mleko na 15–30 minut, aby wanilia w pełni oddała swój smak. Brawo – właśnie stworzyłeś mleko infuzowane wanilią. Dodawanie go do kawy nada jej wyjątkowego smaku.

Średnia ocen 5/5 - Liczba głosów: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *