Spis treści

Kawa kuloodporna – Czym jest bulletproof coffee?

Data ostatniej aktualizacji: 22 lipca 2024
Autor: adminranking
filiżanka z Kawa kuloodporna
Spis treści

Bulletproof coffee to napój, który łączy w sobie kawę z olejem, takim jak olej kokosowy. Kawa kuloodporna często inkorporowana jest do jadłospisu osób, które są na diecie ketogenicznej. Dzięki naszemu artykułowi w szczegółowy sposób dowiesz się, czym jest kawa kuloodporna, a także jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Czym jest kawa kuloodporna?

[dynamiczna_data]

Kuloodporna kawa [dynamiczna_data] to rodzaj kawy, który łączy w sobie olej i masło. Wynaleźć ją miał bloger Dave Asprey, który odwiedzając Tybet, dokonał obserwacji, iż tubylcy dodają do pitej przez siebie herbaty między innymi masło. Zakończywszy podróże, postanowił samemu spróbować takiego połączenia. Herbatę zastąpił kawą, dodał do niej tłuszcze, i rozpowszechnił swój pomysł, a także nadał mu nazwę „bulletproof coffee”.

Obecnie bardzo wiele osób pija napój „zapoczątkowany” przez Dave’a Aspreya. Zdaniem jej miłośników niesie za sobą dużo pozytywnych skutków, w związku z czym być może warto jej spróbować. Jest szczególnie popularna w gronie osób będących na diecie ketogenicznej czy niskowęglowodanowej. 

kobieta przygotowuje Kawa kuloodporna

Jaki związek występuje między kawą kuloodporną a dietą ketogeniczną?

Dieta ketogeniczna to inaczej dieta niskowęglowodanowa, na której ogranicza się spożycie cukrów. Jest to jedna z popularnych diet odchudzających. Dieta ketogeniczna wymaga ograniczenie spożywania bardzo wielu produktów. Osoby na diecie ketogenicznej bardzo często włączają do spożywanych przez siebie posiłków kawę kuloodporną, jako że dieta ta wymaga przyjmowania odpowiednich ilości tłuszczu, których jest ona źródłem. Zwolennicy kawy kuloodpornej twierdzą, że poprawia koncentrację.

Jest to pewnego rodzaju urozmaicenie codziennego menu. Ponadto mówi się, że kawa kulodporna pomaga wejść w stan ketozy, a także go utrzymywać. Ten stan metaboliczny ma znaczący wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej w organizmie. Bulletproof coffee może także służyć jako zastępcze śniadanie, jednak nie powinno się dziać to nagminnie. Poza zdrowymi tłuszczami, nie zawiera w sobie zbyt wysoką zawartość wartości odżywczych, które powinno się dostarczać do organizmu, aby utrzymać go w dobrym zdrowiu.

Jakie są wady i zalety bulletproof coffee? Korzyści zdrowotne

Wśród zalet, które przypisuje się kawie kuloodpornej jest sytość, którą zapewnia. Dzieje się tak ze względu na zawarte w niej tak zwane tłuszcze średniołańcuchowe (MCT), które ludzki organizm przyswaja dość szybko, i traktuje jako potężne źródło energii. Kolejnym pozytywnym aspektem tego napoju jest to, iż wspaniale rozbudza. Wpływa na to przede wszystkim zawarta w kawie kofeina, która przyspiesza metabolizm, a także wpływa na dotlenienie tkanek, czy też stymuluje układ nerwowy. Ponadto, o kawie kuloodpornej mówi się, że wpływa na taki aspekt, jak nasza koncentracja. Wśród zalet tego napoju wymienić można zatem polepszenie funkcji poznawczych umysłu.

Niestety, wszystko ma swoje plusy i minusy. Tak jest też w przypadku kawy kuloodpornej. Napój ten może dostarczać od 300 do nawet 500 kalorii, pochodzące tylko z tłuszczy, bez żadnych innych wartości odżywczych. Jej kaloryka może zatem sprawiać, że w łatwy sposób przekroczymy dawkę kalorii, którą planowaliśmy przyjmować danego dnia, na co trzeba uważać. Kawa kuloodporna to nie tylko olej MCT, o którym mówi się wiele dobrego. Bulletproof coffee obfituje w tłuszcze nasycone, które spożywane zbyt często mogą podnosić ryzyko zachorowań na choroby serca czy zawału, poprzez negatywny wpływ na poziom cholesterolu w organizmie.

Jak przygotować kawę kuloodporną? Przepis na bulletproof coffee

W niniejszym akapicie przedstawiamy dobry przepis na kawę kuloodporną. Do jej przygotowania potrzebujesz:

  • jedną lub dwie łyżki masła bez soli, pochodzącego od krów, które karmi się trawą,
  • jedną lub dwie łyżki oleju takiego, jak olej kokosowy,
  • 300 ml kawy.

Kawę należy zaparzyć i dodać do niej masło (warto wcześniej je klarować) oraz olej. Na tym etapie przydatny może okazać się blender, ponieważ wszystkie składniki mieszamy lub blendujemy. W tym momencie jest gotowa.

grupka młodych ludzi pije Kawę kuloodporną

FAQ

Ile razy dziennie można pić kawę kuloodporną?

Mówi się, że kawę kuloodporną można pić nawet 2 razy dziennie. Należy jednak uważać, aby nie spożywać jej w nadmiarze, ponieważ obfituje w tłuszcze.

Jaka to kawa kuloodporna?

Bulletproof coffee to „kuloodporny” napój, który stanowi połączenie kawy z masłem i olejem takim, jak olej kokosowy. 

Czy kawa kuloodporna tuczy?

Kawa kuloodporna zawiera w sobie sporo kalorii. Pita w rozsądnych ilościach nie tuczy, jednak w nadmiarze już tak. Jeśli nie chcemy od niej tyć, ilość spożytej kawy kuloodpornej należy kontrolować, i dopasowywać do naszej codziennie przyjmowanej dawki kalorii.

Czy kawa kuloodporna szkodzi?

Nie szkodzi, jeśli nie spożywamy jej w zbyt dużych ilościach. Sama w sobie daje zastrzyk energii i hamuje uczucie głodu.

Średnia ocen 5/5 - Liczba głosów: 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *