Niewiele jest chyba tak popularnych narzędzi do parzenia kawy, jak kawiarka. Kawa, którą uzyskuje się poprzez parzenie w kawiarce, jest niezwykle esencjonalna. Samo akcesorium nie kosztuje wiele, i używać go można w niemal każdej kuchni. Sprawia to, iż na jego użycie decyduje się naprawdę sporo osób. Warto jednak dowiedzieć się, jak poprawnie jej używać. W niniejszym artykule prezentujemy, czym właściwie jest kawiarka, przedstawiamy ciekawe fakty na jej temat, a także zdradzamy, jak zrobić przy jej pomocy przepyszną kawę.
Co to jest kawiarka? Jak jej używać?
Kawiarka to przyrząd do parzenia kawy, którego początki sięgają aż 1933 roku, kiedy to wymyślił ją pochodzący z Włoch inżynier Alfonso Bialetti. Jest to właściwie specjalnie opracowany czajniczek, w którym kawa parzy się na podobnej zasadzie, co w ekspresie ciśnieniowym. Dzięki wynalazkowi, na który wpadł Alfonso Bialetti, każdy jest w stanie w warunkach domowych przygotować kawę, która smakuje jak przygotowana przez baristę.
Kawiarka składa się z sitka na kawę, któremu towarzyszy uszczelka, a także dwóch komór. Jedna z nich to właściwie zbiornik na wodę, wyposażony w zawór bezpieczeństwa, a druga to zbiornik na przygotowany napar. Tak jak w przypadku urządzenia, jakim jest ekspres ciśnieniowy, w działaniu kawiarki kluczowe jest ciśnienie.
Niegdyś kawiarki wytwarzano z aluminium, obecnie najczęściej spotyka się te wykonane ze stali nierdzewnej. Kawiarka nosi również inne nazwy, takie jak kafetierka, moka, czy makinetka. Włosi kochają to urządzenie, a my uważamy, że mają w tym absolutną słuszność.
Jak smakuje kawa z kawiarki?
Napar, który przygotowuje się w kawiarce, jest bardzo intensywny w smaku. Wiele osób twierdzi, że nasuwa im na myśl espresso, w związku z czym tę metodę parzenia preferują miłośnicy właśnie tego napoju. Wykorzystać go można także jako bazę do różnych innych kawowych propozycji, takich jak cappuccino czy latte macchiato. Kawiarka może z powodzeniem zastępować znacznie droższy ekspres ciśnieniowy.
Posmak kawy, którą parzy się dzięki kawiarce, można określić jako skondensowany, i bardzo delikatnie wyczuwa się w nim gorycz. Warto poznać tajniki parzenia kawy w kawiarce, tak aby uzyskiwany dzięki niej kawowy napar nie był gorzki do przesady czy cierpki. Jeśli cały proces przeprowadzimy właściwie, być może przekonamy się do makinetki na tyle, że od pierwszego razu będziemy zaparzać kawę już tylko w niej.
Prawidłowa metoda na zaparzenie kawy w kawiarce
Dowiedzmy się zatem, jak poprawnie zaparzyć kawę w kawiarce, aby jej smak był idealny. Poniżej przedstawiamy sprawdzoną metodę, która z pewnością cię nie zawiedzie. Bardzo wiele osób potrafi używać kawiarkę, a dzięki naszemu poradnikowi, ty również opanujesz tę sztukę.
Proces parzenia kawy w kawiarce w kilku krokach:
- Rozkładamy poszczególne części kawiarki.
- Przygotowujemy odpowiednią ilość kawy (uzależnioną od wielkości makinetki), i mielimy ją na grubość przypominającą niewielkie kryształki cukru. Nie powinna to być kawa zbyt drobno zmielona (uprzednio zmielone ziarna nie będą już „grubieć”, w związku z czym warto wykonywać ten krok ostrożnie).
- Gorącą wodę wlewamy do dolnego zbiornika aż pod zawór bezpieczeństwa.
- Zmielone ziarno kawy wsypujemy do sitka. Wsypaną kawę można wygładzić, ale nie powinno się jej ugniatać, jak byłoby to w przypadku ekspresu kolbowego.
- Sitko umieszczamy w dolnym zbiorniku bez rozsypywania kawy.
- Następnym krokiem jest przykręcenie górnego zbiornika. Należy wykonać to bardzo ostrożnie, tak aby nie oparzyć się o dolną część kawiarki.
- Złożoną kawiarkę możemy stawiać na palnik, zostawiając otwarte wieczko (jeśli jest to palnik gazowy, moc ma być mała, a jeśli indukcyjny, to średnia).
- Po kilku minutach kawa zacznie wypływać do górnej części.
- Gdy kawa znajdzie się mniej więcej w połowie pomiędzy wieczkiem a dzióbkiem kawiarki, bądź jej poziom będzie kończył się tuż pod nim, zdejmujemy kawiarkę z ognia. W pierwszym przypadku spokojnie czekamy, aż proces parzenia sam się zakończy. W drugim, po zdjęciu kawiarki z ognia powinniśmy zanurzyć ją w zimnej wodzie, tak aby temperatura urządzenia obniżyła się.
- Po tym kroku pozostaje już tylko rozlać kawę do filiżanek. Ekstrakcja naparu z kawiarki powinna przebiegać ostrożnie, jako że może być ona bardzo gorąca.
Dzięki powyżej przedstawionej metodzie nauczysz się, jak samodzielnie przygotować kawę, która będzie smakować jak z prawdziwej, włoskiej kawiarni.
Jaki rodzaj kawy warto wybrać do kawiarki?
W przypadku kawiarki dobrze jest stawiać na mieszanki arabiki i robusty, które palone są specjalnie pod espresso. Warto jest jednak sprawdzić samemu, jakie będą nasze preferencje, i próbować też innych rodzajów ziarna, tych jaśniejszych.
Oprócz kawiarki warto posiadać również młynek, dzięki któremu za każdym razem będziemy kosztować świeżo zmielonej kawy. Ważne jest także mielenie kawy, a raczej jego stopień, o którym wspomnieliśmy w jednym z powyżej wymienionych kroków.
Jakie są wady i zalety kawiarki?
Jak większość urządzeń, dzięki którym można własnoręcznie robić kawowe napoje, makinetka również ma swoje wady i zalety. Przed postawieniem na to urządzenie warto jest rozważyć wszystkie za i przeciw.
Zalety kawiarki
Wśród zalet kawiarki bardzo często wymienia się jej kompaktowość. Oczywiście, kawiarki dostępne są w różnych rozmiarach, jednak zazwyczaj są one stosunkowo niewielkie.
Ponadto, jest to urządzenie niedrogie, w związku z czym często stawiają na nie osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z parzeniem kawy, i nie są pewne, czy kawiarka wpadnie w ich gusta. Zawartość twojego portfela z pewnością nie będzie zbyt zauważalnie drobnieć, jeśli zainwestujesz w to urządzenie.
Kolejną zaletą tego rozwiązania jest łatwość, z jaką można utrzymać makinetkę w czystości. Wystudzone urządzenie wystarczy rozkręcić, umyć je z kawowych pozostałości, a następnie wysuszyć, i tym sposobem jest ona gotowa do kolejnego użycia.
Jak widać powyżej, obsługa kawiarki nie jest również wyjątkowo skomplikowana. Wierzymy, że każdy jest w stanie się tego nauczyć.
Wady kawiarki
Niektórzy jako wadę kawiarki określają to, że przy jej użyciu zaparzyć można tylko jeden rodzaj kawy. Jest to poniekąd prawda, ale z drugiej strony przygotowany dzięki niej napar można użyć jako bazę do stworzenia kolejnych kawowych napojów.
Ponadto, wiele osób narzeka na fakt, iż trzeba ją myć po każdym użyciu. Być może wymaga to od nas nieco wysiłku, ale za to możemy mieć pewność, że w jej wnętrzu nie rozwijają się żadne bakterie.
Chcąc parzyć kawę w kawiarce, należy też zadbać o odpowiedni stopień zmielenia kawy. Jeśli będzie on nieprawidłowy, napar może nie być zbyt dobry w smaku, w związku z czym warto o tym pamiętać.
Inne ciekawe sposoby parzenia kawy
Kawiarka bądź ekspres ciśnieniowy to nie jedyne urządzenia, w których można robić kawę. Często stosowanym akcesorium do parzenia kawy jest również french press, czyli inaczej zaparzacz. Jest to rozwiązanie wygodne, które umożliwia jednoczesne przygotowanie kilku filiżanek czarnej kawy, zależnie od pojemności zaparzacza.
Ciekawą metodę stanowi również parzenie kawy w tygielku. Taki napar nazywa się kawą po turecku, i może okazać się intrygującą alternatywą dla standardowego kofeinowego napoju.
Coraz popularniejsze stają się także alternatywne metody parzenia kawy. Wśród najbardziej znanych wymienia się tak zwanego dripa, który należy do grona metod przelewowych. Miłośnicy tej metody często argumentują, że to właśnie drip pozwala wyczuć najdrobniejsze szczegóły w smaku kawy.
Niektórzy przekonują się także do stosunkowo młodego Aeropressu, dzięki któremu uzyskiwać można napar o rozmaitych posmakach i aromatach. Urządzenia tego używać można na dwa sposoby, czyli tak, jak zaleca to producent, bądź „do góry nogami”, na co wpadli najbardziej oddani miłośnicy kawy.
FAQ
Jak zaparzyć dobrą kawę w kawiarce?
Aby zaparzyć w kawiarce dobrą kawę, należy zrobić to według poradnika, który przedstawiliśmy powyżej.
Jak długo parzyć kawę w zaparzaczu?
Kawę w zaparzaczu parzy się od 2 do około 4 minut, w zależności od tego, jakiej mocy od niej oczekujemy.
Jak się parzy kawę w tygielku?
Kawę po turecku, czyli kawę z tygielka, parzy się przy użyciu miedzianego lub mosiężnego tygielka z długą rączką. Kawę zalewamy zimną wodą, dodajemy do niej cukier, a potem stawiamy na ogniu, aż zacznie lekko bulgotać i się podnosić. Nie gotuj jej, ale zdejmij z ognia, poczekaj aż chwilę ostygnie, po czym powtórz czynność jeszcze dwa razy. Po tym zabiegu jest gotowa.
Jaka kawiarka na indukcję?
Wraz z kuchenką indukcyjną stosuje się kawiarki specjalnie do tego przystosowane, których producent informuje, iż takie jest ich przeznaczenie. Nie powinno się używać do tego zwykłych kawiarek.
Kawiarka to moje ulubione urządzenie, teraz wiem, jak parzyć kawę idealnie!
Uwielbiam kawiarki! Twoje wskazówki na pewno mi pomogą przy następnym parzeniu.
teraz moja kawa smakuje lepiej 🙂
Dzięki za te wskazówki! Moja kawa z kawiraki smakuje teraz znacznie lepiej