Jak spienić mleko do kawy ze spieniaczem i bez spieniacza?

Aromatyczna kawa ze spienionym mlekiem to ulubiony przysmak wielu miłośników napojów kawowych. Aksamitna pianka potrafi znacznie podnieść walory smakowe, a do tego sprawić, że wybrana kawa będzie o wiele ładniejsza. Jak spienić mleko do kawy za pomocą profesjonalnego ekspresu do kawy, spieniacza i domowych sposobów? Sprawdźmy!

Jak spieniać mleko za pomocą ekspresu ciśnieniowego?

Najczęściej z takim sposobem spieniania spotkamy się w ulubionej kawiarni, chociaż posiadacze ekspresów również mogą z niego skorzystać w domu. Ubijanie piany przebiegnie sprawnie, jeśli ekspres ciśnieniowy wyposażony jest w specjalną dyszę spieniającą lub wbudowany, automatyczny system spieniania mleka. 

Jak prawidłowo spienić mleko za pomocą ekspresu? Dysza parowa napowietrza mleko i je podgrzewa do ok. 65°C, dzięki czemu mleko staje się nie tylko gęstsze, lecz także naturalnie słodsze. Proces spieniania w tym przypadku wygląda następująco. Świeże mleko wlej do dzbanuszka metalowego lub plastikowego. Następnie zanurz dyszę tuż pod powierzchnią mleka. W kolejnym kroku włącz ją i spieniaj mleko za pomocą dyszy kolistymi ruchami. Stopniowo przechodź do coraz głębszych partii dzbanka. Kiedy naczynie będzie już bardzo gorące i zacznie parzyć w dłonie, to znaczy, że czas zakończyć spienianie. Na koniec warto kilka razy uderzyć o blat dzbanuszkiem z mlekiem, aby pozbyć się niechcianych pęcherzyków powietrza.   

Spieniacz do mleka – rozwiązanie, w które warto zainwestować

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów spieniaczy do mleka. Możemy postawić na spieniacz na baterie, spieniacz elektryczny lub ręczny. Każdy z nich jest niezwykle prosty w obsłudze, dlatego osiągnięcie idealnie spienionego mleka nie powinno nikomu sprawić trudności. Jeśli chodzi o spieniacz elektryczny, wystarczy wlać do niego zimne mleko do 1/3 objętości dzbanka. Spieniacz ten sam pogrzeje mleko i stworzy piankę. Inaczej wygląda sytuacja ze spieniaczem na baterie i ręcznym. Tutaj trzeba najpierw podgrzać mleko i postępować tak, jak w przypadku dyszy. Wykonywać koliste ruchy i stopniowo przechodzić do dolnych partii mleka.

kobieta czeka aż mleko się spieni

Spieniacz ręczny składa się z przykrywki z tłoczkiem i sitkiem. Spienianie mleka spieniaczem tłokowym wymaga również wcześniejszego podgrzania mleka do temperatury około 65 stopni Celsjusza. Następnie umieszczamy w nim mleko i ubijamy tłokiem. Aby pianka stała się maksymalnie aksamitna, nie wlewamy jej od razu do ulubionej kawy, lecz pozostawiamy na kilka minut. 

Jak spienić mleko blenderem lub mikserem?

Przygotowanie kawy z delikatną pianką nie wymaga posiadania droższych lub tańszych specjalnych sprzętów. Czasami wystarczą urządzenia, które każdy z nas ma w domu. Doskonałym przykładem może być blender albo mikser. Jak ubić mleko za ich pomocą? Cały proces wygląda bardzo prosto. Musisz najpierw podgrzać mleko, a następnie ubijać je na wolnych obrotach. Po kilku minutach pojawi się smakowita, mleczna pianka. Spienianie takim sposobem przypomina ubijanie piany z białek czy bitej śmietany. 

Jak ubić mleko bez żadnych sprzętów?

Ubijanie mleka słoikiem to sposób dla osób kochających kawę z puszystą pianką, lecz nieposiadających żadnych sprzętów małego AGD w domu. Aby spienić mleko w ten sposób, musisz najpierw wlać mleko do słoika. Pamiętaj, aby wypełnić naczynie do 3/4 objętości, przecież musisz zmieścić gdzieś piankę. Jeśli przygotowujesz, np. cappuccino lub latte, potrzebujesz ok. 150 ml mleka. Następnie zakręć szczelnie słoik i potrząsaj nim przez pół minuty. Po tym czasie przenieś słoik do mikrofalówki, aby podgrzać mleko. Wystarczy ok. 30 s. Podczas przelewania mleka do szklanki, przytrzymaj pianę łyżeczką, aby ozdobić nią czubek napoju. 

Jak widać, mleko można ubić spieniaczem i bez spieniacza. Możesz cieszyć się idealną każdego dnia, niezależnie od tego, jak wyposażona jest Twoja kuchnia.  

Zostań baristą w swoim domu! O czym warto pamiętać, przygotowując spienione mleko?

Po pierwsze, najważniejsze jest mleko. Jeśli chcesz stworzyć idealną kawę ze sztywną, a zarazem delikatną pianką, najlepiej postawić na mleko tłuste, którego zawartość białka i tłuszczu jest dość wysoka. Dobrze sprawdzi się tutaj mleko 3,2% tłuszczu, możesz także sięgnąć po specjalne rodzaje mleka dedykowane dla baristów. Obecnie takie produkty dostępne są w wersji klasycznej, bez laktozy czy roślinnej. 

Po drugie, temperatura mleka ma ogromne znaczenie. Najlepiej, aby utrzymywała się po podgrzaniu na poziomie 65-70°C. Wówczas w mleku uaktywnia się laktoza, która nadaje słodkości i delikatności. Warto zainwestować w specjalny termometr kuchenny, który pomoże nam określić dokładną temperaturę napoju. Co więcej, jeśli chcemy uzyskać idealny dodatek do kaw mlecznych, warto uderzyć kilka razy w blat naczyniem z mlekiem po spienieniu. Dzięki temu pozbędziemy się pęcherzyków powietrza. Napowietrzone, spienione mleko nadaje wrażenia suchości, dominuje również smak kawy.  

mężczyzna spienia sobie mleko ręcznym spieniaczem elektrycznym

Mleko roślinne – czy można je spienić?

Mleko roślinne również można spienić. Wiele osób często skarży się na to, że roślinne odpowiedniki zbyt szybko rozwarstwiają się, warzą w kawie lub nie da się ich satysfakcjonująco ubić. Wina leży jednak nie po stronie mlek, lecz techniki, jaką stosujemy do ich ubicia. Należy przestrzegać wszystkich powyższych wskazówek, aby wykonać piankę najwyższej klasy. W przypadku mlek roślinnych niezwykle ważne jest to, aby nie przegrzać napoju. Kolejna kwestia to usunięcie pęcherzyków powietrza. Bardzo często zapominamy o tym kroku, a daje on naprawdę wiele. Czasami może się zdarzyć, że po prostu produkt od danego producenta nie jest stworzony do ubijania. Wtedy warto sięgnąć po alternatywy innych marek.  

Rodzaje kaw mlecznych – jakie napoje kawowe ze spienionym mlekiem możesz przygotować?

W domowym zaciszu możesz przygotować wiele kaw z mlekiem. Pierwszą propozycją jest klasyczne cappuccino, czyli espresso z mlekiem i pianką. Kolejny wariant to caffe latte serwowane w wysokiej szklance, która doskonale uwydatnia 2 warstwy napoju (kawę i piankę). Ciekawą opcją jest także latte macchiato, które składa się z 3 warstw – spienionego mleka, kawy i mlecznej pianki. Jeśli chcesz przygotować elegancki napój kawowy, skuś się na flat white, czyli połączenie espresso ze spienionym mlekiem. Całość jest dobrze zmieszana i podawana w filiżance. 

Pamiętaj, że stopień spienienia mleka zależy od kawy, którą przygotowujesz. W przypadku latte macchiato należy przygotować wysoką warstwę pianki, więc powinieneś zwiększyć objętość mleka dwukrotnie. Jeśli chodzi o cappuccino, tutaj wystarczy 50%, natomiast w latte – 30%. Flat white to kawa, w której pianka jest jedynie dodatkiem, więc w tym przypadku wystarczy lekko napuszyć mleko. 

Kawa z pianką – znakomite pole do pobudzenia zmysłu estetycznego i wyobraźni

Latte art to sztuka dekorowania kawy. Mówiąc inaczej, jest to malowanie wzorków na kawie. Udekorowany napój jest nie tylko o wiele piękniejszy, lecz także wydaje się smaczniejszy. Malunki wykonuje się właśnie za pomocą spienionego mleka. Ważne, aby cały wzór wykonać w ciągu minuty. Po tym czasie mleko się rozwarstwi. Osoby początkujące powinny zacząć od szerokich filiżanek. Ułóż ją wygodnie w dłoni, a następnie nalewaj mleko. Zacznij od wysokiego strumienia, a następnie obniż go. Dzbanuszek powinien znajdować się nad powierzchnią kawy. Pamiętaj o tym, że wzory tworzysz ręką trzymającą dzbanek. Musi ona pracować precyzyjnie i szybko. 

Jeśli klasyczny sposób wykonywania dekoracji jest dla Ciebie zbyt skomplikowany, skorzystaj z innych rozwiązań. W sklepach możesz kupić specjalne szablony z różnorakimi wzorami. Wystarczy przyłożyć je do szklanki lub kubka i posypać ulubionymi dodatkami. Doskonale sprawdzi się tutaj kakao lub cynamon.  

FAQ

Jak spienić mleko bez spieniacza? 

Mleko będziesz mógł łatwo zamienić w piankę za pomocą słoika, blendera lub miksera. W pierwszym przypadku należy potrząsać dynamicznie słoikiem do uzyskania piany, a następnie podgrzać mleko. W drugim przypadku najpierw grzejemy mleko, aby osiągnęło ok. 65-70°C. W kolejnym kroku postępujemy tak, jak podczas ubijania bitej śmietany.

Jak zrobić piankę z mleka? 

Mleko można spienić na kilka sposób. Posiadacze ekspresów mogą wykorzystać do tego celu parową dyszę spieniającą. Skuteczne są także spieniacze elektryczne, które zmieniają mleko w piankę jednym przyciskiem. Dostępne są również spieniacze na baterie i ręczne. Możesz również skorzystać z domowych metod – ubijania mikserem, blenderem lub słoikiem.

Jak spienić mleko za pomocą spieniacza? 

Na początku podgrzej mleko do maksymalnie 70°C. Następnie końcówkę spieniacza umieść w dzbanku, tuż przy powierzchni mleka. Wykonując koliste ruchy, schodź coraz niższej, stopniowo ubijając mleko.

Jak dobrze spienić mleko? 

Pamiętaj o wyborze tłustego i bogatego w białko mleka. Dostępne są również specjalne mleka dla baristów. Kluczowa jest również odpowiednia temperatura ubijanego mleka. Powinna wynosić ok. 65-70°C. Po spienieniu warto uderzyć kilkukrotnie naczyniem z mlekiem o blat, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Tak przygotowana pianka jest aksamitna, delikatna, naturalnie słodka i trwała. 

Oceń
Podziel się ze znajomymi: