Jak przechowywać kawę ziarnistą i mieloną, aby zachować jej smak i aromat?

Data ostatniej aktualizacji: 14 sierpnia 2024
Autor: Krzysztof Nowaczyk
ziarna kawy
Spis treści

Kawa to przysmak, który wielu z nas towarzyszy każdego poranka, czy właściwie o dowolnej porze dnia. Zaparzony z niej napój może pobudzić i uprzyjemnić daną chwilę. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju kawowy napar jest twoim ulubionym, przygotowanie każdego z nich wymaga podstawowego składnika, jakim jest właśnie kawa. W związku z tym, warto dowiedzieć się, jak przechowywać ją w formie ziarnistej czy zmielonej, tak aby jej smak i aromat jak najdłużej pozostały niezmienione. Niniejszy artykuł podpowie ci, co zrobić, aby zachować świeżość tego specjału.

Jaki rodzaj kawy będzie najlepszy – ziarnisty czy mielony?

Jest to decyzja, którą każdy musi podjąć samodzielnie. Kawa w formie mielonej jest wygodniejsza w użyciu, ponieważ nie trzeba robić z nią nic więcej, niż tylko zalać wrzącą wodą. Aromat kawy mielonej wytrąca się również znacznie szybciej, niż w przypadku kawy w formie ziaren. Tak więc, aby cieszyć się ulubioną kawą w domu, staraj się wybierać częściej ziarna.

Ziarno kawy znacznie dłużej zachowuje swój smak i aromat, nawet przez kilka tygodni od daty, kiedy była palona. W związku z tym wielu miłośników kawy, poleca zaopatrzyć się właśnie w kawę w ziarnach, która oferuje świeżość smaku przez dłuższy okres. Chcąc cieszyć się aromatyczną kawą, należy jednak zaopatrzyć się w młynek pozwalający nam ją zmielić. Manualny bądź elektryczny, zależnie od naszych upodobań. Wydawałoby się, że młynek elektryczny jest ciekawszą opcją, jednak wielu miłośników kawy preferuje młynek ręczny, dzięki któremu stopień zmielenia kawy mogą idealnie dopasowywać do swoich preferencji.

Jeśli zależy ci na tym, aby smak kawy, którą przygotowujesz, był jak najdłużej taki, jak oczekujesz, powinieneś kupować ją w niewielkich ilościach, aby nie była zleżała. Jeśli data palenia była całkiem niedawna od terminu, w którym spożywasz kawowy napar, będzie on aromatyczny. Kawę ziarnistą warto też mielić tuż przed jej zaparzeniem.

Jak przechowywać kawę? Cenne wskazówki

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak właściwie trzymać kawę w domowym zaciszu, aby nie straciła swoich właściwości. Poniżej przedstawiamy sposoby, które uznaliśmy za najlepsze.

Przechowywanie kawy w oryginalnym opakowaniu

Okazuje się, że czasem nie warto przesypywać kawy do żadnego pojemnika. Jeśli opakowanie, w którym sprzedaje je producent, nie jest nadto uszkodzone, być może możesz ją w nim zostawić. Opakowanie po kawie wystarczy spiąć w odpowiednim miejscu przykładowo klipsem czy spinaczem, dzięki czemu nie będzie dostawało się do niej powietrze czy wilgoć.

Składowanie kawy w szczelnym pojemniku

Do przechowywania kawy można wykorzystać właściwie dowolny, szczelny pojemnik. Przykładem odpowiedniego pojemnika, w którym można ją trzymać, jest puszka. Dobrym pomysłem jest też przesypanie kawy do szklanego pojemnika, czy po prostu do pojemnika próżniowego. Należy jednak zaznaczyć, że jeśli chcesz przesypać ją do innego pudełka, powinieneś upewnić się, że dany pojemnik nie przepuszcza powietrza ani wilgoci. Jeśli chcesz w tym celu wykorzystać opakowanie, w którym uprzednio był jakiś inny produkt, musisz postarać się o to, aby jego zapach nie był już wyczuwalny. Kawa w bardzo łatwy sposób chłonie inne aromaty.

Sprawdź też:  Stopień palenia kawy – proces i rodzaje palenia kawy
kawa ziarnista w szczelnym pojemniku

W jakim miejscu powinno się przechowywać kawę?

Kawa to produkt, który należy przechowywać w suchym miejscu o temperaturze pokojowej. Nie powinny także docierać do niej promienie słoneczne. Wpływają one na pogorszenie walorów smakowych i zapachowych kawy. Nie powinno się jej przechowywać w lodówce ani w pobliżu kuchenki czy piekarnika. Najlepiej zatem szczelnie zamkniętą kawę, składować w suchym i ciemnym miejscu. Na przykład w zamkniętej szafce. 

Dlaczego przechowywanie kawy w lodówce nie jest dobrym rozwiązaniem?

Wiele osób uważa, że przechowywanie kawy w lodówce jest dobrym pomysłem. Lodówka kojarzy nam się z metodą na wydłużenie świeżości produktów spożywczych. Czy jest to jednak właściwy zabieg? 

Okazuje się, że niska temperatura ma na kawę zdecydowanie negatywny wpływ. Chłód neutralizuje olejki zawarte w ziarnie kawy, a jak dobrze wiadomo, tłuszcze są przewodnikami smaku. Przechowywanie kawy w ziarnach w lodówce, może skutkować utratą jej smaku i aromatu. Istnieje także ryzyko, że kawa przesiąknie zapachami jedzenia, które znajduje się wewnątrz urządzenia. Dlatego tak ważne jest właściwe przechowywanie kawy. W związku z tym zdecydowanie odradzamy trzymanie jej w lodówce.

Jakie czynniki mają negatywny wpływ na ziarna kawy?

Istnieje kilka rzeczy, które sprawiają, że kawa znacznie szybciej traci swoją świeżość. Czynniki te są następujące:

  • ciepło – kawy nie należy przechowywać w ciepłym otoczeniu, czyli przykładowo w pobliżu kaloryfera lub kuchenki;
  • tlen – sprawia on, że kawa starzeje się, i ulega szybszej degradacji pod kątem smaku i aromatu;
  • światło słoneczne – promienie słoneczne zdecydowanie mają negatywny wpływ na świeżość kawy, więc należy przechowywać ją w zaciemnionym miejscu;
  • wilgoć – jest to częsta przyczyna psucia się produktów suchych, do których kawa należy.
kawa w ziarnach w woreczku

Jak sprawdzić, czy kawa się zepsuła?

Najłatwiej ocenić to oczywiście po mdłym aromacie i smaku. Kawa, która nie jest zbyt świeża, może wyglądać tak samo, jak taka, którą dopiero co kupiono. Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś parzyć daną kawę, dobrze jest sprawdzić jej aromat. Jeśli nie pachnie intensywnie, bądź nie pachnie wcale, prawdopodobnie będzie również niezbyt silna w smaku. Kawa starzeje się dość szybko, także jej nowe opakowanie najlepiej zużyć w ciągu około 3 tygodni.

Istnieje możliwość, że na kawie pojawi się pleśń. Dzieje się tak wtedy, gdy przeniknie do niej wilgoć. Jeśli zauważysz tego rodzaju objawy, bądź zapach kawy kojarzy się ze stęchlizną, powinieneś się jej pozbyć.

Czy kawa mielona psuje się szybciej, niż kawa w ziarnach?

Wiele osób jest ciekawych tego, czy kawa mielona psuje się szybciej, niż ta w ziarnach. Kawa uprzednio zmielona może wietrzeć szybciej, niż ziarnista. Ponadto, jako że jest rozdrobniona, wilgoci łatwiej jest w nią wniknąć. Świeżo zmielona kawa ma znacznie większe walory smakowe, niż ta, którą zmielono wcześniej. W związku z tym, jeśli mamy taką możliwość, najlepiej jest sięgać po kawę w ziarnach. Dzięki temu każda filiżanka zaparzonej kawy będzie intensywna i przyjemna w smaku.

Sprawdź też:  Jak spienić mleko do kawy ze spieniaczem i bez spieniacza?

Czym jest pojemnik próżniowy na kawę?

Okazuje się, że na rynku dostępne są takie akcesoria, jak specjalne próżniowe pojemniki do przechowywania kawy. Tego rodzaju sprzęt umożliwia maksymalne zabezpieczenie jej przed negatywnym wpływem powietrza. Niektóre z modeli pojemników próżniowych mają w sobie specjalną pompkę, dzięki której powietrze z wnętrza można w łatwy sposób usunąć. Ponadto, we wnętrzu takiego pojemnika wytwarza się podciśnienie, które również wpływa dobroczynnie na jej przechowywanie.

Tego rodzaju pojemniki mogą służyć oczywiście nie tylko przechowywaniu twojej kawy, lecz także innej suchej żywności, która ma być na podorędziu przez dłuższy czas. Pojemniki próżniowe polecamy zarówno w przypadku kawy w ziarnach, jak i tej już zmielonej.

Gdzie zaopatrzyć się w pojemniki do przechowywania kawy?

Tego rodzaju artykuły dostać można w bardzo wielu sklepach z wyposażeniem domowym, czy też hipermarketach. Specjalne akcesoria do kawy z powodzeniem znaleźć można również w sklepach internetowych czy na portalach aukcyjnych. Jeśli decydujemy się na zakup sprzętu tego rodzaju, dobrze jest zwracać uwagę na to, czy producent gwarantuje ich szczelność.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak przechowywać kawę ziarnistą. Reasumując, kawę powinno się składować w miejscu suchym i osłoniętym przed światłem, jako że może to wpływać na jej trwałość. Do przechowywania kawy warto wykorzystywać jej oryginalne opakowania, które można spinać klamrami. Można też używać do tego specjalne pojemniki próżniowe, a nawet szklane słoiki, czy metalowe puszki. Warto jednak upewnić się, że przeznaczony do jej przechowywania pojemnik jest szczelny, i nieprzesiąknięty żadnymi innymi aromatami.

Kawa ziarnista zachowuje swoje właściwości dłużej, niż ta uprzednio zmielona. Tuż po zmieleniu smakuje też świeżo, a jej aromat jest znacznie intensywniejszy, w związku z czym jeśli jest taka możliwość, polecamy korzystanie właśnie z kawy w ziarnach.

FAQ

Jak prawidłowo przechowywać kawę ziarnistą?

Kawę powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej. Należy uważać na to, by nie była składowana w zbyt zimnym miejscu, takim jak lodówka, ale też zbyt ciepłym, czyli w pobliżu grzejącego się sprzętu, takiego jak kuchenka.

Czy można trzymać kawę w słoiku?

Tak, ale w takim wypadku należy chronić ją przed wpływem promieni słonecznych, czyli słoik przechowywać przykładowo w szafce.

Czy kawa ziarnista się psuje?

Tak jak każde inne pożywienie, kawa ziarnista ma swój termin przydatności do spożycia.

Czy można pić przeterminowaną kawę ziarnistą?

Teoretycznie można. Nie powinno to spowodować żadnych dolegliwości żołądkowych. Kawa po terminie ważności traci jednak swój smak i aromat.

Źródła:

https://www.delonghi.com/pl-pl/coffee-lounge/trendy/jak-przechowywac-kawe-ziarnista-i-mielona
https://www.philips.pl/c-e/blog/dom/picie-kawy/porady/jak-przechowywac-kawe.html

Średnia ocen 5/5 - Liczba głosów: 1
3 thoughts on “Jak przechowywać kawę ziarnistą i mieloną, aby zachować jej smak i aromat?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *