Kawa jest obecna z nami od wieków. Od zarania dziejów służy jako pobudzacz naszego umysły i ciała, będąc jednocześnie swego rodzaju rytuałem dla wielu osób. Cappuccino, mocha, frappuccino, espresso a może ice coffee w upalny dzień? Możliwości jest naprawdę wiele! Warto jednak pamiętać, że – chociaż pyszna – kawa w dużych ilościach może być niebezpieczna dla naszego zdrowia! Chodzi oczywiście o zawartość kofeiny, którą można przedawkować. Dowiedz się, czym jest kofeina, jaka jest zalecana dzienna dawka kofeiny i jaki wpływ na jej zawartość ma sposób parzenia oraz rodzaj konkretnego napoju.
Czym tak właściwie jest kofeina? Co ma najwięcej kofeiny?
Kofeina to substancja, która od wieków towarzyszy ludzkości w codziennym rytuale rozpoczynania dnia. Stanowi ona nie tylko źródło chwilowego pobudzenia, lecz także bywa przedmiotem badań naukowych, dyskusji i różnorodnych teorii dotyczących jej wpływu na zdrowie. Kofeina to z chemicznego punkty widzenia związek organiczny, a dokładniej alkaloid purynowy o wzorze C8H10N4O2. Najpopularniejszym źródłem kofeiny są ziarna kawy, jednak jest ona obecna także w wielu innych roślinach, chociażby w herbacie, a jej śladowe ilości znajdziemy nawet w kakao! Największą zawartością tego związku organicznego odznacza się guarana. Dużą dawkę kofeiny mają także liście mate i orzeszki kola. Co ciekawe, uwielbiana przez nas kawa jest dopiero 5 miejscu, jeśli chodzi o jej naturalne występowanie w przyrodzie. Kofeina może być także pozyskiwana w laboratoriach. Wtedy mówimy o kofeinie syntetycznej. Warto wiedzieć, że kofeina w roślinach pełni funkcję pestycydu, który ma za zadanie odstraszać, a nawet zabijać owady.
Jak działa kofeina? Sprawdź, w jaki sposób działa na Ciebie ulubiona kawa!
Kofeina zaliczana jest do kategorii środków psychoaktywnych z grupy stymulantów. Właśnie z tego powodu ludzkość na całym świecie ją pokochała – ma właściwości pobudzające, usuwa zmęczenie i poprawia nasze samopoczucie. Kofeina po raz pierwszy została odkryta w 1819 roku przez niemieckiego chemika Friedricha Ferdinanda Rungego. Od tego czasu naukowcy nieustannie starają się zrozumieć jej działanie i poznać wszystkie właściwości. Według wielu badań regularne picie kawy w kontrolowanych ilościach może zapobiegać demencji na starość, a nawet rozwoju choroby Alzheimera. Pozytywne działanie kofeiny to także znacząca poprawa pracy naszego mózgu. Kofeina jest także antyoksydantem.
Pamiętajmy jednak o tym, że kofeinę, jak każdą inną używkę, można przedawkować. Zalecana dzienna dawka kofeiny dla osoby dorosłej wynosi 300 mg, a śmiertelna dawka kofeiny to około 10 g, czyli równowartość ponad 100 filiżanek o pojemności 250 ml! Objawy przedawkowania kofeiny to:
- nudności;
- problemy ze snem,
- uczucie niepokoju;
- drgawki;
- utrata przytomności.
Zawartość kofeiny w kawie – co to takiego?
Jak już wspominaliśmy, kofeina jest odpowiedzialna za pobudzające efekty kawy, które są doceniane na całym świecie. Zastanawiasz się, czym jest zawartość kofeiny w kawie? Jest to nic innego, jak stopień stężenia tego związku organicznego w 100 ml przygotowanego naparu. Określa się ją w miligramach. Warto jednak pamiętać, że ilość kofeiny w kawie może być różna. Dajmy na to filiżanka espresso może mieć nawet do kilku razy więcej kofeiny, niż kubek kawy przygotowanej metodą przelewową.
Od czego zależy ilość kofeiny w kawie?
Zastanawiasz się, ile kofeiny znajduje się w Twoim ulubionym, porannym napoju? To, ile kofeiny ma kawa, w głównej mierze zależy od sposobu jej przygotowania, użytych ziaren czy nawet czasu parzenia kawy. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że ilość kofeiny w kawie uzależniona jest także od takich czynników, jak wielość mielenia czy stopień wypalenia ziaren kawy. Sprawdź, od czego zależy zawartość kofeiny w kawie!
- Typ ziaren kawy – to, ile kofeiny jest w kawie, zależy w dużej mierze od jej ziaren. Różne rodzaje kawy mogą mieć różne stężenie kofeiny. Dla przykładu, ziarna Robusty zazwyczaj zawierają około dwa razy więcej kofeiny niż ziarna Arabiki. Zawartość kofeiny w ziarnach może być różna;
- Stopień palenia ziaren – wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że im ciemniejsze są ziarna, tym są mocniejsze. Jest to mit! Tak naprawdę jest wręcz odwrotnie – proces palenia redukuje stężenie kofeiny w ziarnach, więc jaśniej palone kawy mają zazwyczaj więcej kofeiny, niż te ciemniejsze;
- Metoda przygotowania – duże znaczenie, jeśli chodzi zawartość kofeiny, ma sam sposób jej parzenia – np. espresso, pomimo serwowania w niewielkich filiżankach, zawiera o wiele więcej kofeiny, niż kawa parzona. Inne metody, takie jak French Press czy kawa po turecku, również różnią się pod względem ekstrakcji kofeiny do samego naparu;
- Czas parzenia i temperatura wody – mało osób wie, że dłuższy czas parzenia w wysokiej temperaturze ma bardzo duży wpływ na ekstrakcję kofeiny. Właśnie dlatego kawy zaparzone we wrzątku będą mocniejsze, niż takie w nieco chłodniejszej wodzie;
- Ilość użytej kawy i wielkość mielenia – więcej kawy oraz drobniejsze mielenie ziaren zwiększają powierzchnię kontaktu z wodą, co sprzyja lepszej ekstrakcji kofeiny. Oznacza to, że mocniejsza kawa nie tylko zależy od typu i ilości użytych ziaren, lecz także od tego, jak drobno są one zmielone;
- Rozmiar porcji – chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że rozmiar porcji ma wpływ na zawartość kofeiny. Im w większej filiżance przygotujemy napar, tym będzie mocniejszy – oczywiście zakładając, że użyjemy proporcjonalnie więcej samej kawy w stosunku do wody.
Ile mg kofeiny ma kawa ze względu na sposób parzenia?
Zastanawiasz się, jaką dawkę kofeiny w jednej porcji ma kawa, którą codziennie pijasz? Sprawdź już teraz, ile Twoja kawa ma kofeiny, w zależności od sposobu parzenia!
Ile kofeiny ma kawa sypana?
Kawa sypana, znana również jako kawa przelewowa lub filtrowana, jest popularnym sposobem parzenia kawy, który łączy w sobie wygodę i tradycyjny smak. Kawa sypana ma średnio do 65 mg kofeiny do nawet 200 mg kofeiny. Warto tutaj jednak dodać, że nie ma precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, ile kofeiny ma kawa sypana. To, ile przygotowana przez nas kawa ma kofeiny zależy m.in. od stosunku kawy z wodą, czasu parzenia i przede wszystkim rodzaju stosowanej przez nas kawy.
Ile kofeiny ma espresso?
Espresso to kawa, która jest ceniona przez miłośników tego aromatycznego naparu na całym świecie. Wszystko dzięki swojej intensywności i aromatowi. To co wyróżnia espresso, to nie tylko bogactwo smaku, lecz także wysoka zawartość kofeiny. Porcja espresso, czyli około 30 ml może zawierać około 70-140 mg kofeiny, co czyni ją znacznie bardziej skoncentrowaną niż większość innych metod parzenia kawy. Zaznaczmy jednak, że duży wpływ tutaj ma zastosowana kawa – różne odmiany kawy mogę charakteryzować się różną zawartością kofeiny w kawie.
Ile miligramów kofeiny ma kawa ze względu na rodzaj? Sprawdź, ile kofeiny jest w kawie, którą pijesz każdego poranka!
Zastanawiasz się, ile kofeiny ma kawa, którą pijesz każdego dnia? Tak, jak wspominaliśmy wyżej, konkretna ilość kofeiny w kawie zależy od wielu czynników, które przedstawiliśmy powyżej. Można jednak orientacyjnie określić, ile kofeiny ma kawa w Twojej ulubionej filiżance. Poniżej znajdziesz krótki opis konkretnych rodzajów kawy, z informacją o szacowanej zawartości kofeiny, wpływającej na Twoje samopoczucie i zdrowie.
Ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna?
Zastanawiasz się, ile kofeiny ma kawa rozpuszczalna? Może mieć ona różne stężenie kofeiny w zależności od rodzaju czy producenta. Przeciętnie uznaje się, że może mieć od 30 do 60 mg kofeiny. USDA, czyli Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych podaje, że średni poziom kofeiny w porcji kawy tego rodzaju to 26 mg. Kawa rozpuszczalna, dzięki procesowi liofilizacji lub suszenia rozpyłowego podczas produkcji, może zachować znaczną część zawartości kofeiny obecnej w tradycyjnie zaparzonej kawie, oferując jednocześnie szybką i wygodną alternatywę dla kawy mielonej.
Ile cappuccino ma kofeiny?
Cappuccino to niezwykle popularna kawa mleczna, składająca się z espresso i białej, puszystej pianki. Standardowo serwuje się je z 30 ml espresso, które posiada około 70-140 mg kofeiny. Tutaj także wszystko zależy od tego, jaka kawa została wykorzystana do espresso i sposobu jego przygotowania. Pamiętajmy także o tym, że dolanie większej ilości mleka powoduje zmniejszenia zawartości kofeiny w naszym cappuccino.
Ile kofeiny ma latte?
Kawa latte, podobnie jak cappuccino, składa się z espresso i spienionego mleka, ale w większych proporcjach mleka. Typowo, kawa latte serwowana jest z jedną porcją espresso (około 30 ml) na dużą ilość mleka. Biorąc pod uwagę, że jedna porcja espresso zawiera około 70-140 mg kofeiny, można przyjąć, że standardowa kawa latte ma podobną zawartość kofeiny.
Ile kofeiny ma americano?
Ile kofeiny zawiera kawa americano? Kawa americano, charakteryzująca się swoją delikatnością i wyważonym smakiem, jest wynikiem połączenia jednej lub więcej porcji espresso z gorącą wodą. Właśnie to rozcieńczenie nadaje napojowi łagodniejszego charakteru, niż ma to miejsce w przypadku czystego espresso, ale jak wpływa to na zawartość kofeiny? Standardowo przygotowuje się je z 30 ml espresso, które posiada około 70-140 mg kofeiny. Jeśli jednak americano przygotowywane jest z dwóch shotów, zawartość kofeiny się podwoi. Co istotne, dodanie gorącej wody nie rozcieńcza kofeiny, lecz zwiększa objętość napoju. Sprawia to, że kawa americano jest doskonałą opcją dla ludzi, którzy lubią delektować się swoją kawą, przygotowaną na bazie espresso.
Ile kofeiny ma affogato?
Affogato to wyjątkowo połączenie deseru i kawy. Do jego przygotowania używa gałki lodów waniliowych, które zalewa się shotem espresso. Podobnie, jak w przypadku poprzednich rodzajów kaw, tutaj też możemy się spodziewać zawartości kofeiny ma poziomie 70-140 mg. Affogato jest idealnym wyborem dla tych, którzy pragną połączyć orzeźwienie dzięki lodom z energetyzującym uderzeniem kofeiny.
Ile kofeiny ma latte macchiato?
Latte macchiato to popularny napój kawowy, który odwraca tradycyjne proporcje znane z klasycznego latte, skupiając się na większej ilości spienionego mleka z delikatnym dodatkiem espresso. W typowym latte macchiato znajdziemy jedną porcję espresso, czyli około 70-140 mg kofeiny. Popularnym zabiegiem jest zastosowanie podwójnego espresso, które podwaja zawartość kofeiny.
Ile kofeiny ma kawa bezkofeinowa?
Zastanawiasz się, ile kofeiny ma kawa bezkofeinowa, o ile ją w ogóle ma? Kawa bezkofeinowa, choć przez wielu postrzegana jako całkowicie pozbawiona kofeiny, w rzeczywistości zawiera jej niewielkie ilości. Proces dekofeinizacji (usuwania kofeiny) nie jest w stanie usunąć jej całkowicie. Filiżanka kawy bezkofeinowej (około 250 ml) ma śladowe ilości kofeiny – może zawierać 1-7 mg kofeiny w jednej porcji, w zależności od metody dekofeinizacji i rodzaju użytych ziaren kawy. Jest to doskonała alternatywa dla osób, którym szkodzi spożycie kofeiny lub mają ograniczone dawki dziennego spożycia kofeiny.
FAQ
Czym jest kofeina?
Kofeina do związek organiczny (alkaloid purynowy) o wzorze C8H10N4O2, występujący naturalnie w przyrodzie jako pestycyd.
Jak działa kofeina?
Kofeina działa na nasz ośrodkowy układ nerwowy. Pobudza organizm, zmniejsza senność i znacząco poprawia ogólne samopoczucie. Ponadto poprawia koncentrację.
Gdzie naturalnie występnuje kofeina?
Kofeina występuje w wielu roślinach. Co ciekawe, kawa jest dopiero na piątym miejscu, jeśli chodzi o zawartość kofeiny. Na pierwszym jest guarana. Nieco mniej kofeiny ma herbata, liście mate i orzeszki kola.
Od czego zależy to, ile jest kofeiny w kawie?
To, ile jest kofeiny w kawie zależy od wielu czynników. Można wymienić tutaj chociażby typy ziarna, stopień wypalenia, metodę przygotowania czy czas parzenia.
Ostatnio się zastanawiałem, ile kofeiny faktycznie jest w kawie. Teraz wiem, dzięki!
Zawsze się zastanawiałem, ile kofeiny ma różna kawa
Wow, ile kofeiny w tej kawie !
Super informacja o zawartości kofeiny. Teraz wiem, którą kawę pić rano, a którą wieczorem. Dzięki za te cenne wskazówki!