Kawa z mlekiem czy bez? Wiele kawoszy nie wyobraża sobie wypicia kawy w innej postaci niż latte, cappuccino czy flat white. Osoby, które częściej piją czarną kawę, od czasu do czasu również sięgają po mleko. Jednak mleko krowie to nie jedyne, które teraz jest dostępne na rynku. Sprawdźmy, jakie mleko jest najlepsze do ekspresu ciśnieniowego i przygotowania pysznej kawy.
Mleko roślinne – konkurencja dla mleka krowiego
To mleko zyskało ogromną popularność. Dziś można spotkać je na sklepowych półkach obok zwykłego mleka od krowy. Napoje roślinne są alternatywą nie tylko dla wegetarian, lecz także dla wegan oraz osób, które nie tolerują mleka krowiego. Na samym początku można było spotkać tylko mleko sojowe, które przez długi czas było traktowane z nieufnością. Obecnie wybór mleka roślinnego jest bardzo szeroki, a jego cena nie jest tak przerażająca jak na samym początku.
Najlepsze mleko do kawy z ekspresu? Które da się najlepiej spienić?
W domu również możemy przygotować pyszną kawę z mlekiem bez wychodzenia do kawiarni. Spienianie mleka w ekspresie jest możliwe. Najpierw musimy przygotować espresso, do tego możemy wykorzystać ekspres kolbowy lub kawiarkę. Później spieniamy mleko i dodajemy espresso. W innej sytuacji możemy pomóc sobie automatycznym urządzeniem. Automatyczny ekspres do kawy sam przygotuje kawę z mleczną pianką. Wystarczy nacisnąć tylko jeden przycisk, a kawa zrobi się sama. Najlepsze do tego typu kawy będzie mleko krowie. Mleko roślinne może spowodować zatkanie przewodów w naszym ekspresie. Dzieje się tak z powodu drobnych osadów, które wytrącają się w napoju.
Jednak jeśli zależy nam na naparze z mlekiem roślinnym, możemy użyć spieniacza do mleka. Warto mieć na uwadze, że mleko niezależnie czy krowie, czy roślinne ma swoje właściwości. Co znaczy, że może zmienić swoją strukturę podczas spieniania oraz uzyskać zupełnie inny smak. Spowoduje to, że nasza kawa również będzie smakować inaczej. Jej aromaty mogą się całkowicie zmienić.
Najlepsze mleko do spieniania? Jakie odpowiednio spieniać mleko?
Przygotowywanie kawy z dodatkiem mleka, to standard w niektórych domach. Najbardziej popularne to wciąż mleko krowie, które często możemy spotkać na sklepowych półkach. Łatwość w przygotowaniu oraz to, jaki smak nadaje kawie, zachęca do jego kupna. Aby spienić mleko, powinniśmy zawsze używać takiego, które jest zimne. Jeżeli takie nie jest, to należy je schłodzić. Odpowiednia temperatura to 4 stopni Celsjusza, co prawda mleko obniża temperaturę kawy, ale nadaje jej większą delikatność. Najlepiej użyć zimnego mleka. Zdarzają się ekspresy, które mają możliwość schładzania mleka, co jest znacznym ułatwieniem, jeśli zapomnieliśmy schować go do lodówki, a chcemy napić się rano kawy z mleczną pianką.
Pamiętajmy, że każdy rodzaj mleka, posiada inne właściwości. Nie każde mleko nadaje się do przygotowania latte czy cappuccino. Zbyt chude mleko krowie pozwoli stworzyć tylko cieniutką piankę na powierzchni kawy, która od razu się rozpuści, a zbyt tłuste może nie spienić się w ogóle. Z tego względu warto zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu w mleku. Do przygotowania idealnej puszystej pianki nadaje się mleko, które ma 3,2 procent tłuszczu. Najczęściej jest ono używane przez baristów w kawiarniach. Daje kawie przyjemny posmak. Nie jest ono zbyt chude, ani zbyt tłuste. Pozwoli za to przygotować najlepsze cappuccino lub latte, które na pewno przypadnie do gustu.
Czy warto dodawać mleko do kawy?
Osoby przyzwyczajone do picia czarnej kawy niechętnie wybierają mleko jako dodatek do swojego ulubionego napoju. Mleko do kawy nie brzmi dla nich zachęcająco. A co tak właściwie zmieni mleko w kawie?
- Poprawia walory smakowe
- Pozbywa się kwaśności i goryczy kawy
- Delikatność smaku
- Mleczna kawa ma mniejsze działanie pobudzające
- Można przygotować kawowe desery, np. latte z syropem
Mleko sojowe czy roślinne dla wegan? Jakie mleko roślinne nadaje się do ekspresu?
Jeśli masz alergie na białko w mleku krowim lub jesteś weganinem i nie wyobrażasz sobie nie pić latte czy cappuccino, to jest na to rozwiązanie. Nie musisz odmawiać sobie ulubionej mlecznej kawy. Doskonałą i nie gorszą alternatywą są napoje roślinne. Owsiane, migdałowe, kokosowe, czy ryżowe jest wiele propozycji, jakiego mleka możemy użyć do naszej kawy. Warto pamiętać, że każde z nich ma inne właściwości i może zachować się zupełnie inaczej podczas obróbki termicznej i spieniania. Pamiętajmy, żeby zawsze wybierać odpowiednie mleko. Wpłynie to nie tylko na smak napoju, lecz także na stan zdrowia u osób z nietolerancją laktozy.
Najbardziej wytrzymałą i trwalszą piankę uzyskamy z mleka sojowego, kokosowego i owsianego. Ich zaletą jest również neutralność w smaku. Kawa będzie dalej tak samo aromatyczna. Przygotowując latte z syropem, również te roślinne mleka nie wpłyną na jej główne nuty. Mleko ryżowe i migdałowe są delikatne w smaku, niestety nie nadają się do spieniania oraz nieznacznie są wyczuwalne w całej kawie. Wybierając napój roślinny, zwróć uwagę czy są takie dedykowane dla baristów lub profesjonalistów. Są one lepsze w smaku i lepsze do spieniania.
Mleka roślinne – jakie wyróżniamy?
Na rynku można spotkać wiele odmian mleka roślinnego. Trudno podjąć decyzję, które będzie najlepsze, ale też nie wpłynie na smak naszej ulubionej kawy. Najodpowiedniejsze mleko do ekspresu to:
- Owsiane – jest delikatne w smaku i niewyczuwalne podczas przyrządzania kawy.
- Migdałowe – ma bardziej wyrazisty smak i nie nadaje się do kaw deserowych. Całkowicie zmieni smak kawy oraz syropu.
- Sojowe – jest bardzo neutralne i dodatkowo podbija aromaty zawarte w kawie
- Kokosowe – ma bardzo subtelny aromat. Nie będzie wpływać na smak kawy. Można go podawać z kawami deserowymi.
Mleko do ekspresu – jakich błędów unikać?
Nie każde mleko nadaje się do ekspresu. Źle wybrane mleko może spowodować zatkanie kanalików, a to wpłynie na działanie całego urządzenia lub jego ewentualną awarię. Mleka, które powinniśmy unikać to te smakowe typu czekoladowe, truskawkowe, ect. są one nie tylko mocno przesłodzone, ale pozbawione wartości odżywczych. Ważne, aby mleko używane do spieniania było zawsze świeże.
Mleko zawsze musi mieć odpowiednią temperaturę, jeśli chcemy przygotować je do ubicia piany. Nie można przegrzać mleka, powyżej 70 stopni Celsjusza białko się ścina, a smak kawy nie jest najlepszy. To samo tyczy się mlek roślinnych, zbyt wysoka temperatura powoduje ich zważenie.
FAQ
Jakie mleko roślinne do kawy?
Kwestia gustu, bariści polecają najczęściej mleko owsiane, migdałowe lub sojowe. Do spieniania wybieraj te oznakowane słowem barista.
Jak zrobić mleko roślinne?
Mleko roślinne powstaje dzięki moczeniu i miksowaniu z wodą produktów roślinnych np. orzechów, pestek lub nasion zbóż. Dla słodszego smaku podczas miksowania można dodać słodki syrop.
Czy mleko może uszkodzić ekspres?
Tak, jeśli po użyciu ekspresu pozostawimy w nim i w przewodach mleko. Może je całkowicie zalepić.
Mleko roślinne czy krowie – ciężki wybór, ale teraz wiem, jak podejść do tematu. Fajny wpis!
Mleko roślinne czy krowie – temat rzeka, ale podoba mi się, że opisaliście to w prosty sposób
Dzięki za ten artykuł! Teraz wiem, które mleko najlepiej spienia się w moim ekspresie. Super pomocne!
Dobra robota, polecam ten artykuł!